Sarkozy Cezayir’den ‘özür’ dilemeyi reddetti

Fransa’nın sağcı Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy dün başladığı Kuzey Afrika gezisi çerçevesinde ziyaret ettiği Cezayir’den “sömürge dönemi” ve “soykırım” nedeniyle özür dilemeyi bir kez daha reddetti.


Fransa’nın sağcı Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy dün başladığı Kuzey Afrika gezisi çerçevesinde ziyaret ettiği Cezayir’den “sömürge dönemi” ve “soykırım” nedeniyle özür dilemeyi bir kez daha reddetti.
Sarkozy, ziyaret öncesinde “El Vatan” ve “El Haber” gazetelerine yaptığı açıklamada, “geleceğe odaklanmak gerektiğini” savunarak, “Akdeniz’in her iki tarafından gençler, geçmişten ziyade geleceğe bakıyorlar ve somut şeyler istiyor” dedi.
Cezayir hükümeti, uzun zamandır 132 yıllık sömürge dönemindeki kayıplar ve Bağımsızlık Savaşı sırasındaki soykırım nedeniyle Fransa’nın özür dilemesini istiyor. 1954-1962 yılları arasında Cezayir’de yaklaşık 1.5 milyon kişi Fransa tarafından katledilmişti.
Sarkozy, Cezayir’in ardından Tunus ve Libya’yı ziyaret edecek. Mağripler gezisinin ana gündemi Sarkozy tarafından ortaya atılan “Akdeniz Birliği Projesi” olacak.
Cezaevleri gergin
Öte yandan Sarkozy, daha önceki cumhurbaşkanlarının aksine “14 Temmuz Ulusal Gün” kutlamaları dolayısıyla kısmi af ilan etmeyince cezaevlerindeki atmosferin son günlerde daha da gerginleştiği bildirildi. Fransız Gardiyanlar Sendikası, “Kısmi af beklentisi içinde olan mahkumların yaşadığı hayal kırıklığı, cezaevlerinde gerginliğin büyük ölçüde artarak tehlikeli hale gelmesine neden oldu” açıklamasını yaptı. Sendika, cezaevlerindeki aşırı doluluk yüzünden yaşanan birtakım sorunlara da dikkat çekerek, Sarkozy’nin son kararının durumu daha da güçleştirdiğini dikkat çekti.
14 Temmuz’da Bastille Günü dolayısıyla yapılan genel af, 1789 yılında komüncülerin Paris’teki Bastille zindanlarını basarak kilitli tutsakları serbest bırakmalarına atfen gerçekleştiriliyor.
Fransa’da geçen yıl 14 Temmuz Ulusal Gün kutlamaları sırasında cumhurbaşkanının geleneksel kısmi affıyla 3 bin 500 mahkum tahliye olmuştu. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net