11 Temmuz 2007 04:00

Hilton’da sendikasızlaştırma operasyonu sürüyor

İstanbul Hilton’da işverenin, OLEYİS üyelerine yönelik ‘sendikadan istifa et’ baskıları sürüyor.
Hilton Oteli’nin bahçesine masa kurarak işçileri sendikadan istifaya ...

Paylaş

İstanbul Hilton’da işverenin, OLEYİS üyelerine yönelik ‘sendikadan istifa et’ baskıları sürüyor.
Hilton Oteli’nin bahçesine masa kurarak işçileri sendikadan istifaya zorlayan işveren vekilleri, aksi halde onlar için iyi olmayacağını söyleyerek işçileri tehdit ediyor. Sendika içinde yaşanan muhalefeti kendine avantaj görüp sendikasızlaştırma çalışmalarına başlamasını eleştiren OLEYİS Sendikası yöneticileri ise işverene ihtarname çekti.
OLEYİS çektiği ihtarnamede, bütün iyi niyet çalışmalarına rağmen işverenlerin uzlaşmaz tutumunu sürdürdüğünü belirterek “Otel yöneticilerinin sergiledikleri uzlaşmaz ve art niyetli tutumlar, yasal sorumlulukların dahi hiçe sayıldığı, işçi kıyımlarının da yapıldığı düşmanca bir hal almaya başlamıştır. Özellikle Olağanüstü Genel Kurulumuzun ardından İstanbul Hilton iş yeri sendikamız aleyhine yürütülen faaliyetlerin merkezi haline getirilmiştir. Maalesef otel yöneticilerinizden bazıları, sendikamız hakkındaki tamamı gerçek dışı karalamalara inandırılmışlar ve sendikamız aleyhindeki faaliyetlerin içine çekilmişlerdir” denildi.
Sendika içinde yaşanan tartışmalara işverenin müdahil olmamasını isteyen OLEYİS Genel Merkez Yönetimi, çektikleri ihtarnamede şu ifadelere yer verdi: “Müdürlüğünüzden öncelikli beklentimiz, alenen yürütülen bu faaliyetin engellenmesi ve otel yöneticilerinin, sendika içi tartışmalarda taraf olmamalarının sağlanmasıdır. Bu konuda elbette ki gerekli hukuki yollara başvurulacak, ilgili makamlara suç duyurularında bulunulacaktır.”
Konuyla ilgili görüşlerini almak istediğimiz İstanbul Hilton Oteli personel müdürü ise telefonlarımıza çıkmadı. (İstanbul/EVRENSEL)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Beksa işçileri direnecek

SONRAKİ HABER

Oyak Reno Fabrikasında 72 işçi yemekten zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa