Fotoğraf: AA

Beksa işçileri direnecek

Sabancı Holding ve Belçikalı şirket Bekaert ortaklığı ile kurulan Beksa Çelikkord Fabrikası’nda 210 işçinin 12 Temmuz’da işten çıkarılacağının açıklanması üzerine, işçiler eyleme geçti.


Sabancı Holding ve Belçikalı şirket Bekaert ortaklığı ile kurulan Beksa Çelikkord Fabrikası’nda 210 işçinin 12 Temmuz’da işten çıkarılacağının açıklanması üzerine, işçiler eyleme geçti.
Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu fabrikada, patronla yapılan görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine eyleme geçen işçiler, karar geri alınana kadar mücadele etmekte kararlılar. Önceki gün 16.00 vardiyası çıkışında fabrika önünde bir araya gelen işçiler, D-100 karayolundan şehir merkezine kadar sessiz yürüyüş gerçekleştirdiler.
Kilometrelerce yürüdüler
Yaklaşık 10 kilometre yürüyen Beksa işçileri, İnsan Hakları Parkı’nda basın açıklaması yaptılar. İşçiler sık sık “Direne direne kazanacağız”, “İş ekmek yoksa barış da yok”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarını attı.
Burada açıklama yapan Birleşik Metal-İş Örgütlenme Daire Başkanı Özkan Atar, Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından Sabancı Grubu ve ortağı Bekaert Grubu’nun Beksa işçilerinin haklarına göz diktiğini ifade etti. Atar, “Uluslararası rekabeti gerekçe göstererek 210 arkadaşımızı işten çıkaracağını söyleyen işverene, Beksa işçileri bugün yürüyerek gerekli cevabı vermişlerdir” dedi.
İşçi bu duruma getirdi
Beksa işçisinin özverili çalışması ve alın teri sayesinde fabrikanın bugünlere geldiğini belirten Atar, “Geleceğimizle ilgili işverenle pazarlık yapacak durumda değiliz. İşveren bizi işten çıkarmaya çalışırsa gerek yasal, gerek fiili zeminde tüm haklarımızı kullanacağımızı daha önce belirtmiştik. Mücadelemizin fitili bugün ateşlenmiştir. Beksa işvereni arkamızı dönüp gideceğimizi asla zannetmesin” diye konuştu.
Fabrikanın her tuğlasında işçilerin alın teri olduğunu belirten Atar, Beksa işçilerinin, mücadele geleneklerine sahip çıkarak ekmeği ile oynayanlara gereken dersi vereceğini ifade etti. 11 Temmuz’u 12 Temmuz’a bağlayan gece fabrikayı terk etmeyeceklerini belirten Atar, mücadelelerinin devam edeceğini dile getirdi. (Kocaeli/EVRENSEL)
www.evrensel.net