Uzlaşma oy yatırımı mı?

22 Temmuz seçimlerinden sonra Türkiye’nin bir kez daha en önemli gündem maddesi haline gelecek olan cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen ‘Uzlaşma ararız’ şeklindeki sözler, AKP’nin oy kazanmak ...


22 Temmuz seçimlerinden sonra Türkiye’nin bir kez daha en önemli gündem maddesi haline gelecek olan cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen ‘Uzlaşma ararız’ şeklindeki sözler, AKP’nin oy kazanmak için yeni bir hamlesi olarak değerlendirildi.
Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini, seçim meydanlarına taşıyan ve başta CHP olmak üzere diğer siyasi partileri “Cumhurbaşkanı seçtirmemekle” suçlayan AKP, 22 Temmuz sonrasında farklı bir strateji izlemeye hazırlanıyor. AKP’nin yeni stratejisi olarak görülen ve Erdoğan’ın “cumhurbaşkanını Meclis seçecek” şeklindeki sözleriyle ekim ayında yapılacak olan referandum konusunda AKP’nin ısrarcı olmayacağının işareti sayılıyor.
Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanını yeni Meclis’in seçeceği ve uzlaşma arayacaklarına ilişkin açıklamaları tartışılıyor. Geçtiğimiz dönem Meclis’te krize yol açan, milletvekillerinin birbirleriyle yumruklaşmalarına sahne olan cumhurbaşkanlığı seçimi için Erdoğan’ın uzlaşma arayacaklarına ilişkin sözleri tepki topladı. Mazlum rolü oynayan Erdoğan’ın oy kazanmak için taktik izlediği belirtilirken, CHP Erdoğan’ın hamlesini takiye olarak niteledi.
CHP inandırıcı bulmadı
Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde uzlaşma aranacağına ilişkin sözleri CHP tarafından takiye olarak değerlendirildi. Erdoğan’ın açıklamasının geçtiğimiz dönem cumhurbaşkanlığı seçiminde yanlış yaptığının kabulü olduğunu belirten CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, seçilecek cumhurbaşakanının “Meclis dışından, anayasa ile kavgası olmayan, gizli gizli anayasayı değiştirmeyi amaçlamayan, laik-demokratik cumhuriyet anlayışını özümsemiş, tarafsız, dürüst, ahlaklı, saygın” olmasını istediklerini söyledi.
Erdoğan’ın açıklamasını AKP’nin giderek oy kaybettiğinin göstergesi olarak yorumlayan CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol, “Başbakan’ın sözlerini samimi bulmak mümkün mü? Başbakan kırmızı başlıklı kızı oynuyor ve takiye yapıyor” diye konuştu. Anadol, önce uzlaşma kavramı üzerinde anlaşılması gerektiğine dikkat çekerek “İki üç aday çıkaracaklar ve onların üzerinde uzlaşma arayacaklar, Başbakan’ın sözleri bu nedenle inandırıcı ve ciddi değil. Önce uzlaşma kavramını doğru anlaması gerekir” dedi.
MHP çoğunluğu seçecek
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır ise Erdoğan’ı ve AKP’yi “Mağduru oynamak için cumhurbaşkanlığı seçimini krize dönüştürmek”le suçladı.
Şandır, “Başbakan şimdi makul olana geri dönme sinyalleri veriyor. Ancak yeni cumhurbaşkanı, MHP çoğunluğu tarafından uzlaşma ile seçilecek” diye konuştu.
DP: Sözler sevindirici
Cumhurbaşkanının seçilememesi ile suçlu arandığını ve AKP’nin mağduru oynadığını ifade eden DP Genel Sekreteri Kamil Turan, “Cumhurbaşkanlığı seçimi, küçük politikalara alet edildi. Ancak eğer Başbakan, cumhurbaşkanının mutabakatla seçilmesi gerektiği konusunda ikna olmuşsa buna hepimizin sevinmesi lazım” dedi. (HABER MERKEZİ)

Erdoğan süreci doğru yönetemedi

Başbakan Erdoğan’ın sözlerini değerlendiren liste dışı kalan AKP milletvekilleri, geçmişte cumhurbaşkanlığı sürecinin doğru yönetilmediği ve büyük hatalar yapıldığını belirttiler. Bursa Milletvekili Ertuğrul Yalçınbayır, seçimin ardından cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda uzlaşmanın zaruri olduğunu belirterek “Ama geçmişte yaşananlara bakıldığında muhalefetin endişelerini haklı buluyorum” dedi.
Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, cumhurbaşkanlığı konusunda AKP’nin beceriksizliği nedeniyle sürecin doğru yönetilemediğini belirterek “O günlerde kan davasına dönüştürüldü ancak bugün uzlaşmaya mecburlar” diye konuştu. Arınç ve Gül’ü, AKP’de “lider sultası” oluşmasına göz yummakla eleştiren Yarbay, “Şimdi kendi cezalarını çekecekler” dedi.
Ankara Milletvekili Eyüp Sanay ise Erdoğan’ın Meclis’teki sayısal çoğunluğuna güvendiğini ve 367’yle ilgili kararın Anayasa Mahkemesi’nden çıkmasını beklemediğini belirterek “Bugün söylenen uzlaşmanın o gün aranması gerekiyordu, bu fırsat kaçırıldı” dedi.
www.evrensel.net