Gazeteciler Milliyet gazetesine yürüdü

Çeşitli medya kuruyuşlarından atılan basın emekçilerine destek amacıyla dün Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından bir eylem düzenlendi.


Çeşitli medya kuruyuşlarından atılan basın emekçilerine destek amacıyla dün Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tarafından bir eylem düzenlendi.
TGS önünde başlayan eylemde ‘Basında işçi kıyımına son’, ‘Emekçiler sustukça ekranlar kararıyor, sayfalar boşalıyor’ sloganları ve dövizleri ile Doğan Yayın Grubu gazetelerinden Milliyet’e kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Daha önce ATV ve Sabah’tan da sendikalaşma nedeniyle arkadaşlarının işten atıldığını belirten basın emekçileri, son olarak Radikal gazetesinden 42 kişinin atılmasını protesto ettiler.
Burada bir basın açıklaması yapan TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi şunları söyledi: “Doğan Grubu göz korkutma amacıyla işçi kıyımına girdi. İçerdeki ve dışarıdaki tüm arkadaşları eyleme çağırıyoruz. 1961 yılında gazete sahipleri 3 gün süre ile gazete çıkartmayarak boykot yapmışlardı. Gazeteci arkadaşlarımız TGS’nin desteğiyle gazete çıkartmışlardı. Bu gazeteyi yeniden çıkartmaya karar verdik.” KESK MYK Üyesi Sevgi Göyçe ise, kendi çalışanlarının hak ve özgürlüklerine en ufak bir tahammül göstermeyen kuruluşların, ülkedeki hak ve özgürlükleri savunamayacağını belirtti. Basın açıklamasına bağımsız milletvekilleri adaylarından Sungur Savran ve Baskın Oran ile KESK, Haber Sen, Dev Sağlık-İş, Halkevleri, DİSK Basın-İş ve ÇGD de destek verdi. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net