AKP’nin ‘Ali Dibo’ları!

İktidara gelmeden önce yolsuzlukları önleyeceğine söz veren ve adını ‘AK Parti’ yapan hükümet, adı yolsuzluklarla anılan bir önceki dönem koalisyon hükümetine bile taş çıkardı.


İktidara gelmeden önce yolsuzlukları önleyeceğine söz veren ve adını ‘AK Parti’ yapan hükümet, adı yolsuzluklarla anılan bir önceki dönem koalisyon hükümetine bile taş çıkardı. İktidara geldiği dönemden bu yana hükümetin bakanları dahil birçok partili, yolsuzluk suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.
Yoksuzlukla mücadele sözü vererek diğer partilerden farklı olduğunu söyleyen AK Parti Hükümeti döneminde, yeni bir yolsuzluk terimi olan ‘Ali Dibo’larla karşılaşan Türkiye’de yolsuzluklar giderek arttı. “Naylon faturadan kaçak villa”ya kadar uzanan geniş bir yolsuzluk çetelesi bulunan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Enerji Bakanı Hilmi Güler, yolsuzluk tartışmalarında başı çekti.
AKP’li bakanların ve partililerin adının karıştığı olaylar bir hayli yoğun.
Baba-oğul ithalat yaptı
Adı sık sık yolsuzluklarla anılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın yanı sıra oğlunun da yolsuzluk yaptığı ortaya çıktı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın oğlunun şirketi AB Gıda AŞ’nin, yüzde 80’lik gümrük vergisi uygulanan mısırın vergi oranının yüzde 25’e indirilmesinin ardından 582 ton mısır ithal ettiği ortaya çıktı. Böylelikle Unakıtan’ın oğlu, yalnızca vergideki oran değişikliğiyle yüzde 55 kazanç elde etmiş oldu. Maliye Bakanı, “Oğlum o mısırları tavuklarına yedirecek” diyerek konuyla ilgili gülünç bir açıklama yaparken Unakıtan’ın oğlu daha sonra fosforik asit üretmek için de teşvik aldı.
Bakan Kemal Unakıtan’ın “naylon faturadan kaçak villa”ya kadar uzanan geniş bir yolsuzluk çetelesi bulunuyor. Özelleştirmeler öncesinde Ofer ailesinin özel uçağı ile seyahat eden Unakıtan’ın seyahatinin gerekçesi bir türlü basına açıklanmadı. Hong-Kong’da yapılan özel görüşmeler ise kamuoyundan gizlendi. Ve Tüpraş, Kuşadası Limanı, Galataport, Balıkesir Kağıt Fabrikası, Erdemir gibi birçok ihale yargıya taşındı.
Depremzedelere bile kazık!
AK Parti döneminde yapılan hemen hemen bütün ihalelerde yolsuzluklar gündeme geldi. Toplu Konut İdaresi’nin 24 Mart 2004’te 1 trilyon 580 milyar liralık İstanbul Halkalı 3. Etap Konut Projesi’nin sosyal donatı, altyapı ve çevre düzenlemesi işi için ihale düzenledi. İhale, Demars İnşaat Şirketi’nde kaldı. Şirket ile sözleşme 2004 tarihinde imzalandı. Ancak sözleşme tarihine uyulmadı, iş gecikti. Bu şirketin gerçek sahibinin Ömer Faruk Ergezen olduğu öne sürüldü. Ergezen’in, görevden alınan eski Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen’in kardeşi olduğu ortaya çıktı. Bingöl’de ise Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca 2016 konut inşa edildi. Konutların tanesi 38 milyardan yapılırken, TOBB tarafından aynı yerde aynı projeyle yaptırılan 480 konut ise 30 milyara mal edildi. Bu durumda TOKİ ve TOBB’un yaptırdığı konutlar arasında 8 milyar fark oluşuyor. Ve TOKİ tarafından yapılan konutların birçoğu vatandaşlar tarafından iyi yapılmadığı için iade edildi.
Güler, akbil sanığı oldu
AK Parti Hükümeti döneminde yolsuzluğa adı karışan bir diğer bakan ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler oldu. Bakan Güler de Başbakan Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde “akbil davası”nda yargılananlar listesinde yer aldı. Ancak dokunulmazlık zırhı Enerji Bakanı’nı korudu.
Yine Güler döneminde enerji sektöründeki usulsüz uygulamalar gündemden düşmedi. 19 Kasım 2003 tarihinde yapılan ek protokolle Türkiye, Rusların istediği formülü kabul etti. Böylece Türkiye 01 Nisan 2005 tarihi itibariyle 8.5 milyar dolar fazladan ödemeye razı oldu. CHP, BOTAŞ Genel Müdürlüğü’nün devre dışı tutulduğu ve büyük ölçüde kamu zararına yol açan bu konuyla ilgili gensoru verdi. Başbakan, bizzat oylamaya katılıp gensorunun reddedilmesini sağladı.
VIP uçağın maliyeti sır oldu
AK Parti, THY’ye 30-40 milyon dolar ödeyerek Başbakan’a bir VIP uçağı daha aldı. Başbakan’ın kullanımı için İtalya’dan alınan AİRBUS JİJİ -319 tipi uçağın Türkiye’ye maliyetinin ne olduğu ve uçağın alımının niçin ihalesiz gerçekleştirilmesi ise açıklanmadı. Söz konusu uçağa ilişkin verilen soru önergesine karşılık; “Havacılık sektöründe uçak alım ve kiralamalarına ilişkin mali hususların gizliliği temel kuraldır. Tüm uçak alım-satım sözleşmelerinde zorunlu olarak yer alan bir madde olup, uçak fiyatlarının açıklanması mümkün olmamaktadır” denildi.
AYCELL-ARIA birleşmesi...
AYCELL-ARIA birleşmesinden doğan AVEA’nın yaklaşık 3 milyar dolarlık zararı Hazine’ye yüklendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun, kamuyu zarara uğratan ve “hizmet nedeniyle emniyeti suiistimal suçu” işlediği öne sürülen AYCELL yöneticilerinin, savcılığın soruşturma istemine onay vermedi.
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) 8 yıllık temel eğitimi desteklemek amacıyla verdiği 500 trilyon liralık kaynak ile 44 farklı ilde toplam 135 adet ilköğretim okulu inşaatı ile ilgili 62 adet ihale gerçekleştirdi. Bu ihalelerde en ucuz teklif veren üç şirketi görmezden gelen Bakan Hüseyin Çelik, en yüksek teklifleri onaylayarak 86 trilyon 291 milyar liralık kamu kaynağını kayba uğrattı. Daha sonra ihaleyi alan şirketlerin AK Parti’ye yakın olduğu belirtildi. (İstanbul/DİHA)

Ali Dibo nedir?
‘Ali Dibo’, Hatay’da eş dost, aile anlamına geliyor. DYP Milletvekili Mehmet Eraslan, Hatay’da kamu ihalelerinin AK Parti teşkilatı tarafından ‘bağlandığı’ iddiasını dile getirmiş, olay siyasi literatüre ‘Ali Dibo’ olarak geçmişti.
AK Parti’li Milletvekili Fuat Geçen de Hatay’da ‘Ali Dibo’ olayı yaşandığını savunmuş ve partisinden ihraç edilmişti. Sinop, Isparta, Ağrı, Gaziantep, Bingöl, Karaman gibi illerde de Ali Dibo yönteminin kullanıldığı iddia edilmişti.
Devrim Göktaş
www.evrensel.net