Alanın menşei değil PETKİM’in kendisi önemli

PETKİM’in özelleştirilmesine karşı tepkiler sürüyor. Özelleştirmeye karşı çıkan kurumlar, geç olmadan özelleştirmeden vazgeçilmesini istediler. PETKİM’i alanların milliyetinin tartışılmasının gerçeklerin üzerini örtmek anlamına ...


PETKİM’in özelleştirilmesine karşı tepkiler sürüyor. Özelleştirmeye karşı çıkan kurumlar, geç olmadan özelleştirmeden vazgeçilmesini istediler. PETKİM’i alanların milliyetinin tartışılmasının gerçeklerin üzerini örtmek anlamına geldiği vurgulanan açıklamalarda, tepki gösterilmesi gerekenin PETKİM’in satılması olduğu söylendi.
Maden Mühendisleri Odası (MMO), “PETKİM’in değerinin üzerinde satıldığı” iddialarını yalanlayarak kurulu tesisleri ve malvarlığı ile değerinin 5-6 milyar dolar olduğunun altını çizdi.
MMO’dan yapılan açıklamada, “Türkiye’deki petrokimya sektörünün yıllık cirosunun 6 milyar dolara yaklaştığı ve sektörün güçlü bir büyüme potansiyeli olduğu tüm çevrelerce bilinmektedir” denildi. Açıklamada, PETKİM’in 2006 yılı sonunda pazar payının yüzde 27, yılın ilk çeyreğindeki kârının geçen dönemdeki 3 milyon YTL’den 50.1 milyon YTL’ye yükselttiğine vurgu yapıldı.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın PETKİM ‘e ilişkin, “Ülkemizin en gözde şirketlerinden olan PETKİM, 50’yi aşan petrokimyasal ürün yelpazesiyle bugün sanayimizin vazgeçilmez bir hammadde üreticisi durumundadır. PETKİM’in ürettiği hammaddelerden plastikler ve sentetik kauçuklar; inşaat, tarım, otomotiv, elektrik, elektronik sektörlerinin önemli girdileridir” denilen açıklamada, “Öyleyse, niteliği bile daha tam olarak tanımlanamayan bir kuruluşa hangi gerekçelerle satış yapılmaktadır” diye soruldu.
‘Niçin satıldığı sorgulanmalı’
Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Küçük, PETKİM’in satılmasından çok, “satın alanların milliyeti ve kökeni” üzerinde durulmasına tepki gösterdi.
Küçük, “Esas üzerinde durulması gereken, PETKİM’i kimin aldığından çok, ulusal petrokimya kuruluşumuzun niçin satıldığı olmalıdır” dedi. Dünyada ulusal kimya ve petrol şirketlerinin öneminin arttığı, on yıl önce ulusal şirketlerin dünya toplamının yüzde 11’ini oluştururken, şimdi yüzde 17’ye çıktığını hatırlatan Küçük, Türkiye’nin petrokimya ürünleri açısından da hızla büyüyen bir pazar olduğuna dikkat çekti. Küçük, satışın yerli sanayicilerin yeni darboğazlarla karşılaşma riskini de beraberinde getireceği uyarısında bulundu. Küçük, KMO olarak, ülke varlıklarının, sanayileşme ve bilim-teknoloji geliştirme hedeflerinin korunması ve toplumsal kazanımların yok edilmemesi için PETKİM’in özelleştirilmesinden vazgeçilmesi isteklerini dile getirdi. (Ankara/EVRENSEL)

Özelleştirme saplantı halini aldı

Galatasaray Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Görevlisi Ahmet İnsel gazetemize yaptığı açıklamada, AKP Hükümeti için özelleştirmenin bir saplantı olduğunu dile getirdi. Tüm özelleştirmelere karşı olmadığını ifade eden İnsel, PETKİM gibi önemli bir kuruluşun özelleştirilmesine karşı olduğunu ifade etti.
PETKİM’in zarar eden bir kamu kuruluşu olmadığını dile getiren İnsel, AKP’nin bu özelleştirmelerle kamu açığını kapatmaya çalıştığını dile getirdi. İnsel, “Satacak bir kurum kalmayınca ne yapılacak” sorusunu sordu. AKP’nin özelleştirme furyasının bir saplantı haline dönüştüğünü ifade eden İnsel, PETKİM gibi devlete gelir sağlayan, çok iyi teknolojik altyapısı olan, kalifiye elamanları olan bir kuruluşun satılmasının hiçbir açıklaması olmayacağını dile getirdi. İnsel, “PETKİM’in özelleştirilmesini savunmak, diğer özelleştirmelerin önünü açmak anlamına gelir. Eğitim ve sağlığa sıranın geldiği anlamına gelir” diye konuştu.

Sabiha Gökçen ihalesi yargıya taşınıyor

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Yunus Akıl, limanlar ve hava meydanlarının seçimlere kurban edildiğini açıkladı.
Akıl dün yaptığı yazılı açıklamasında, 2 milyar 279 milyon Avro (3.1 milyar dolar) bedel karşılığında 20 yıllığına işletme devir hakkı devredilerek özelleştirilen Sabiha Gökçen Havalimanı’nın gerçek değerinin, havalimanı yetkililerinin açıklamalarına göre 4 milyar doları geçtiğini ve buna göre bile devletin bu özelleştirmeden zararının 1 milyar doların üzerinde olduğunu bildirdi.

‘Telekom’u geri alın’

Haber-Sen, Elektrik Mühendisleri Odası ve Makina Mühendisleri Odası ortak bir yazılı açıklama yaparak, “Seçimler öncesinde iktidar arayışında olan partilere ve oy kullanacak yurttaşlara Türk Telekom’un geri alınması gerektiği çağrısını yapıyoruz” dedi.
Açıklamada Türk Telekom’un Oger firmasına satılmasıyla “kamu hizmetini yok sayan özel bir tekel yaratıldığı” belirtilerek, özelleştirmeden bu yana geçen 1.5 yıllık sürede kamunun zarara uğratıldığı kaydedildi.
Açıklamada, “Sendika olarak Türk Telekom’u geri alın çağrısı yapıyoruz” denildi.
www.evrensel.net