‘O sözleri 10 yıldır söylüyorum’

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Roj TV’deki sözlerine açıklık getirdi: “Basına yansıyan kadarıyla konuşmam içeriğinde eleştirilen hususlar, aslında 10 yıldır her platformda ifade ettiğim hususlardır.


Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Roj TV’de yaptığı bir konuşmada, PKK’den “silahlı Kürt muhalefeti” demesi üzerine İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma başlatmasını anlayamadığını söyledi. Hakkındaki iddiaların seçim sürecinde gerginlik yaratmak isteyenlerce çıkarıldığını belirten Baydemir, “Şu anda siyaset, elinde silah tutanlarla elinde ip tutanların arenasına terk edilmek isteniyor” dedi.
Baydemir, Ayşenur Zarakolu Park Ormanı’nın halkın kullanımına açılması ve tanıtılması amacıyla düzenlediği toplantıda, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin, Roj TV’de programa katılıp PKK için “silahlı Kürt muhalefeti” tanımlaması yapması üzerine açılan soruşturmayla ilgili sorularını yanıtlayan Baydemir, “Bir televizyon programına katıldım ve canlı yayında konuştum. Dolayısıyla orada ne konuşmuşsam onu konuşmuşumdur. Bunun ne bir eksiği ne bir fazlası. Basına yansıyan kadarıyla konuşmam içeriğinde eleştirilen hususlar, aslında 10 yıldır her platformda ifade ettiğim hususlardır. Ben de eleştirileri anlayabilmiş değilim” dedi.
‘Yadırgadım’
Düşünceyi ifade etme özgürlüğünün her insanın en doğal hakkı olduğunu belirten Baydemir, “Ama düşünceyi ifade etme özgürlüğü kadar da eleştiri hakkı, eleştiri özgürlüğü vardır. Dolayısıyla benim fikirlerimi herkesin eleştirme özgürlüğü ve hakkı vardır. Benim fikirlerimi benimsememe hakkı vardır. Öyle sanıyorum ki fikirden öte fikrin nerede ifade edildiği tartışma konusu yapılıyor. Ben bunu yadırgıyorum, olup bitenleri yadırgıyorum. Türkiye toplumuna yansıtılış biçimini yadırgıyorum” diye konuştu.
Baydemir, “Şu anda siyaset elinde silah tutanlarla elinde ip tutanların arenasına terk edilmek isteniyor” dedi.
‘NTV’de de söyledim’
İnsanların yaşamını yitirmemesi için herkesin konuşması ve çaba sarf etmesi gerektiğini dile getiren Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu itibarla konuşmamda yadırganacak bir husus görmüyorum. 12-13 yıldır çeşitli platformlarda ifade ettiğim düşüncelerimi orada da ifade etmeye çalıştım. Türkiye’de de Kanal 8, NTV, Kanal 7 daha adını hatırlayamadığım birçok televizyonunun konuğu oldum. Benzer sorulara benzer yanıtlar verdim. Bu açıdan yeni bir durum yok aslında. Bunun yeni bir durummuş gibi yansıtılmasını yadırgamak gerekiyor. Bize göre seçim sathı mahallinde oluşumuz; yine birilerinin bizim üzerimizden gerginlik yapma çabasına vermek gerekiyor. Ama bu çabaya da prim vermemek gerekiyor.” (Diyarbakır/EVRENSEL)
www.evrensel.net