Gündem gazetesine yasak

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’e, keyfi bir şekilde Gündem gazetesinin girişi engelleniyor.


Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’e, keyfi bir şekilde Gündem gazetesinin girişi engelleniyor.
29.06.2007 tarihinde “İdamdan gün gün çürüme konseptine”, 01.07.2007 tarihinde “22 Temmuz seçimlerinde yol ayrımı olacak”, “KCK Zilan’laşmak, özgürleşmektir”, 30.06.2007 tarihinde “Kürt halkı, Doğan’ı yüreğine gömdü”, “Biraz cesaret” başlıklı yazılar nedeni ile gazete, cezaevinde tutuklu ve hükümlülere ulaştırılmadı.
Cezaevi yönetimi, gerekçe olarak 5275 sayılı Ceza Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 62/3 maddesi ile Ceza İnfaz Kurumları Kütüphane ve Kitaplık Yönetmeliği’nin 11. maddesini gösterdi.
Konu ile ilgili açıklama yapan Avukat Tugay Bek, “Tekli ve üçerli bölümlerde bütünü ile devletin gözetimi ve denetimi içerisinde bulunan mahkumların, bu yazıları okuyarak ne şekilde kurum güvenliğini tehlikeye sokacağı izah edilemedi. Dışarıda hakkında toplatma kararı olmaksızın okunabilen gazeteler, bu şekilde içeridekilere sakıncalı bulunmaktadır. Devletin cezaevlerinde tam bir otorite kurması için açılan F tipi cezaevlerinin güvenliğinin bir gazete haberi ile tehlikeye düştüğü iddia edilmektedir” dedi.
Yapılan uygulamayı son derece antidemokratik, yasa ve yönetmeliğin yorumlanışının da keyfiyet taşımakta olduğunu ifade eden Bek, tutuklu ve hükümlülerin, bu kararlara karşı infaz hakimliğine başvuracaklarını vurguladı. (Adana/EVRENSEL)
www.evrensel.net