13 Temmuz 2007 00:00

‘Parasız eğitim istemek suç değil’

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’i, Adana bir özel okul açılışı sırasında “Sayın bakan siz bu okulu açarak bizleri bir kez daha paralı eğitime mahkum ediyorsunuz” diyerek protesto eden öğrencilere kesilen para cezası ...

Paylaş

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’i, Adana bir özel okul açılışı sırasında “Sayın bakan siz bu okulu açarak bizleri bir kez daha paralı eğitime mahkum ediyorsunuz” diyerek protesto eden öğrencilere kesilen para cezası Adana 5. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mahkeme kararında “Devletin asli görevlerinden olan eğitimin parasız olmasını talep etmek bunu hem de konuyla ilgili kişi olan bakanın olduğu ortamda dile getirmek suç olarak nitelendirilemez” denildi.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’i Mart 2007’de Fethullah Gülen’e yakınlığı ile bilinen Özel Burç okullarının açılışı sırasında protesto eden öğrenciler gözaltına alınmış ve karakolda “Gürültü yapmak ve kabahatler yasasına muhalefet etmek” suçlarından para cezası kesilmişti.
Verilen para cezasına itiraz eden öğrenciler, Adana 5. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından haklı bulunarak cezanın kaldırılmasına karar verdi.
Mahkeme; öğrencilerin sadece bakana soru sormaya ve kimseyi rahatsız etmeden en demokratik haklarını kullanmaya çalıştıkları gerekçesiyle cezanın iptaline karar verdi. Verilen kararda “Kabahatler Kanunu’nun gürültü yapmakla ilgili maddesine göre başkalarının huzurunu bozmak şartı gerekir. Öğrencilerin parasız eğitimle ilgili taleplerini söylemeleri en demokratik haklarıdır. Devletin asli görevlerinden olan eğitimin parasız olmasını talep etmek bunu hem de konuyla ilgili kişi olan bakanın olduğu ortamda dile getirmek suç olarak nitelendirilemez” ifadelerine yer verildi. (Adana/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

GÜNLÜK

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa