Gündem gazetesine yine kapatma cezası

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, “Batman’ın mesajı: Gerillayı sahiplenin” başlıklı haber nedeniyle Gündem gazetesi hakkında 15 gün kapatma cezası verdi. Gazetenin yayını daha önce de 30 ve 15 gün süreyle iki defa durdurulmuştu.


İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, “Batman’ın mesajı: Gerillayı sahiplenin” başlıklı haber nedeniyle Gündem gazetesi hakkında 15 gün kapatma cezası verdi. Gazetenin yayını daha önce de 30 ve 15 gün süreyle iki defa durdurulmuştu. Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Yüksel Genç, cezanın basın özgürlüğü ihlali olduğunu söyledi.
Gündem gazetesinin yayını, 12 Temmuz 2007 tarih ve 132 sayılı nüshasının 1 ve 8. sayfalarında yer alan “Batman’ın mesajı: Gerillayı sahiplenin” başlıklı haberden dolayı 15 gün süreyle durduruldu. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen yayın durdurma cezasına konu olan haberde, “şiddeti çağrıştıracak şekilde PKK’nin propagandasının yapıldığı” öne sürüldü. Mahkeme, aynı zamanda gazetenin dünkü sayısına el konulmasını kararlaştırdı.
Yüksel Genç: Basın özgürlüğü ihlal edildi
Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yüksel Genç, cezanın basın özgürlüğü ihlali olduğunu belirterek kınadı.
Gazetelerinin yayına başladığından beri sürekli birileri tarafından hedef haline getirildiğini ifade eden Genç, “Son 2 aydır normal bir sürece girdiğimizi sanıyorduk. Meğerse birileri yine bizi gözlüyormuş. Gazetemizin, seçim kampanyalarının son haftasına girildiği bir dönemde kapatılmasını anlamlı buluyoruz. Bir kez daha görüldü ki böylesi bir süreçte Kürtlerin sesi kısılmak isteniyor. Şimdiye kadar susmadığımız gibi, bundan sonra da susmayacağız. Özgür basın geleneğinin, okurlarına haber ulaştırmanın bir yolunu bulacağından hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi. (HABER MERKEZİ)
İpekçi: Kararı doğru bulmuyoruz

Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan İpekçi: Gazete ve TV kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Haberler ve yorumlar özgürce yayınlanmalıdır. AHİM’in almış olduğu karar çerçevesince özgür yayın ilkeleri belirlenmiştir. Bu karar, toplumu sarsıcı haberlerin bile yayınını haber özgürlüğü içinde değerlendirmiştir. Ancak biz, şiddet çağrısı yapan bir yayın politikasını da basın yayın ilkeleri bakımından onaylamıyoruz.
www.evrensel.net