Ilgaz’ın adı MYO’da yaşayacak

Türk edebiyatının koca çınarı Rıfat Ilgaz adına doğum yeri olan Kastamonu’nun Cide ilçesinde Meslek Yüksek Okulu açılacak.


Türk edebiyatının koca çınarı Rıfat Ilgaz adına doğum yeri olan Kastamonu’nun Cide ilçesinde Meslek Yüksek Okulu açılacak. Kastamonu Üniversitesi’ne kurucu rektör olarak atanan Prof. Dr. Bahri Gökçebay, görevine atandığı günlerde Cideli yöneticiler ve Çınar Yayınları sahibi Aydın Ilgaz’ın da ilgisiyle yeni bir meslek yüksekokulu için çalışmalara başladı. Prof. Dr. Bahri Gökçebay “Kastamonu Türkiye’nin 17. büyük ili olmasına rağmen yüksek eğitim kurumları yönünden fakir durumda. Siyasi otoritenin de desteğiyle bir eğitim hamlesine girişeceğiz. Rektör olduktan kısa bir süre sonra gerek Cideli yöneticiler gerekse Aydın Ilgaz ziyaretime gelerek ‘okul’ isteklerini belirttiler. Önümüzdeki eğitim yılına Cide’de bir Meslek Yüksekokulu açmaya çalışacağız, Cidelilerle el ele vererek…” dedi.
Çıraklık yerine üniversite
Aydın Ilgaz ise açılacak okulun Cide’nin kültürel ve ekonomik gelişimine de katkıda bulunacağını belirterek “Bir zamanlar ekonomik durum nedeniyle, liseyi bitiren genç erkekler başka illerdeki üniversitelerde okuma olanakları olmadığı için, kahveci çıraklığı yapmaya bile razıydılar. Meslek Yüksekokulu yapıldığı takdirde gençlerimiz çok daha uygun şartlarda eğitimlerini görecekler ve Rıfat Ilgaz’ın yıllardır Cide gençlerinin eğitimi için duyduğu kaygılar ortadan kalkmış olacak” dedi.
Haziran ayı sonlarındaki bu inceleme gezileri sonrası Prof. Dr. Bahri Gökçebay, 12. Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali’nin ikinci gecesi Grup Efekt’in konseri öncesi Cidelileri mutlu eden müjdeyi verdi.
Gelecek öğretim yılı açılacak olan Meslek Yüksekokulu’na Rıfat Ilgaz’ın adı verilecek.
Kadir İncesu
www.evrensel.net