13 Temmuz 2007 00:00

‘Ölmüş bir Iraklı sadece, ölmüş bir başka Iraklıdır’

İngiltere’de yayınlanan The Independent gazetesi, dünkü manşetini Irak’ta görev yapmış olan ABD işgal askerlerinin röportajına ayırdı.

Paylaş

İngiltere’de yayınlanan The Independent gazetesi, dünkü manşetini Irak’ta görev yapmış olan ABD işgal askerlerinin röportajına ayırdı. Independent’ta dün yayınlanan ve ABD’li “The Nation” dergisinin üç hafta sonraki sayısında yer alacak röportajlarda, askerler Irak’ta imza attıkları insanlık suçlarını, işkence ile katliamları soğukkanlılıkla anlattı.
Irak’tan dönen 50 askerin icraatlarını anlattıkları röportajları, Bakuba’da bir yıl kalan bir askerin “Ölmüş bir Iraklı sadece, ölmüş bir başka Iraklıdır. Bunu biliyorsun, ne var bunda?” sözleriyle toparlayan gazete, “Askerlerin anlattıkları, Irak’ta işlenen birçok katliama açıklık getiriyor” diye yazdı.
‘Tipik bir baskın’
Irak’tan dönen birçok askerin, fiziksel ve psikolojik sorunları olduğunu yazan gazete, Nation dergisine açıklamalarda bulunan birçok askerin, “artık ABD’nin Irak’taki varlığına karşı çıktıklarını” da belirtti.
Irak’ta gerçekleştirilen katliam ve insanlık suçlarına ilişkin bugüne değin birçok raporun yayınlandığını, ancak Nation’da yer alacak röportajların, “ilk elden ve askeri ağızlardan olması” nedeniyle “bir ilk” niteliği taşıdığını da yazan Independent’a konuşan Amerikan askeri John Bruhns (29) Irakta “tipik bir baskını” şöyle anlattı; “Onları hazırlıksız yakalamak istersin. Evini bastığın kişiyi yakalar, eşinin gözü önünde duvara dayarsın. Onun evinde kanepesini parçalar, dolabını açıp tüm elbiselerini fırlatır, evi de bir kasırganın vurduğu yere benzetip bırakırsın.
Sürekli, ‘Silahın var mı’ diye sorarsın. Genelde, ‘Hayır’ derler, çünkü normal olarak gerçeği söylerler. Sonuçta ise askerler eğer evde birşey bulmazlarsa; şu sözleri söyleyerek ayrılırlar: Rahatsız ettiğimiz için özür dileriz. İyi akşamlar.”
‘Iraklı çocuğu paramparça ettik’
Bir başka asker Kelly Dougherty’nin, Iraklı bir sivili 2003’te vuran komutanını, “Mantığı şu şekildeydi: Onları burada öldürmek zorundayız. Sonra ABD’de öldürmek zorunda kalmayalım.’ Her Iraklıyı potansiyel terörist olarak görüyordu. Ve bu nedenle biz her zaman yanlış eve giriyorduk. Bu artık, askerler arasında dalga konusu bile olmuştu” diye anlattı.
Bir başka asker ise 14 yaşında bir çocuğu nasıl katlettiklerini, “Bir kalabalık vardı, elinde AK47 ile 14 yaşında bir çocuk. Konvoya ateş açacağını zannettik. Bu, görebileceğiniz en ahlaksız manzaraydı. Herkes çocuğa ateş etmeye başladı. Bulabildiğimiz en büyük silahla çocuğu parçalara ayırdık” diye anlattı. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Lübnan’da korku ve kırılgan barış

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten mahkum olan yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa