14 Temmuz 2007 00:00

Bordroları yaktılar!

Kamu emekçilerinin AKP Hükümeti’ne tepkisi sürüyor. “Enflasyon düşük çıktı”, “Memuru enflasyona ezdirmiyoruz” açıklamalarına tepki gösteren kamu emekçileri, günlük 1.17 YTL yapılan zammın kabul edilemez olduğunu bildirdiler.

Paylaş

Kamu emekçilerinin AKP Hükümeti’ne tepkisi sürüyor. “Enflasyon düşük çıktı”, “Memuru enflasyona ezdirmiyoruz” açıklamalarına tepki gösteren kamu emekçileri, günlük 1.17 YTL yapılan zammın kabul edilemez olduğunu bildirdiler. KESK’in çağrısıyla ülke genelinde bordro yakma eylemi gerçekleştiren emekçiler, “İnsanca yaşanacak ücret” talebi için mücadele etmeyi sürdüreceklerini bildirdiler.
Ankara’da Kızılay YKM önünde yapılan eyleme TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, Genel-İş Çankaya Şubesi üyesi işçiler, Rehabilitasyon Merkezi’nde sendikalaştıkları için atılan işçiler de destek verdi. Başbakanlık binasının yakınına kadar yürüyen ve orada polis çemberi içinde protestolarını sürdüren kamu emekçileri, “Emekçiye değil, çetelere barikat”, “IMF’ye uşak, halka Kasımpaşalı”, “Sefalete teslim olmayacağız” sloganlarını attılar.
Zengin büyüdü
KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Başbakan’ın “Son dört yıldır üst üste büyüdük” sözlerini hatırlatarak, AKP’nin iddia ettiği yüzde 7.5’lik büyümeden emekçilerin pay alamadığını söyledi. AKP döneminde işsizliğin arttığını, tarımın çöktüğünü, asgari ücretin 400 YTL olduğunu dile getiren Tombul, “Bu nasıl büyüme?” diye sordu. Faturanın tümüyle emekçilere yıkıldığı bir tabloda büyümenin zenginlerin büyümesi anlamına geleceğini ifade eden Tombul, Meclis’e gireceklerini iddia eden partilerin IMF programı için yarıştıklarını, emekçilerin ise IMF programının reddedilmesini istediğini söyledi. Ek zam isteyen ve en düşük memur maaşının 1100 YTL olmasını isteyen Tombul, çalışma koşullarının toplusözleşme ile belirlenmesi gerektiğini belirtti, Açıklamanın ardından emekçiler ellerindeki bordroları yakarken, polisin Kabahatler Kanunu’nu hatırlatıp, “Çevreyi kirletmeyin” uyarısı üzerine Tombul, demokratik haklarını kullandıklarını, bunu ne güvenlik güçlerinin ne de başka güçlerin engelleyebileceğini söyledi.
Sözleşmeden kaçtı
İzmir’de ise emekçiler Konak Eski Sümerbank önünde toplandılar. Buradan Büyükşehir Belediyesi önüne yürüyen emekçiler adına KESK Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Fevzi Ayber açıklama yaptı. AKP’nin çizdiği pembe tablonun gerçeği yansıtmadığını kaydeden Ayber, “Rakamlarla kandırılmak, vaatlerle uyutulmak değil, insanca yaşayacak bir ücret istiyoruz” dedi. KESK üyeleri, açıklamanın ardından Tüm Bel-Sen’in belediye önüne kurduğu TİS çadırını ziyaret etti. Ziyaret sırasında belediye binasından çıkan Aziz Kocaoğlu, KESK üyelerinin “Başkan buraya” sloganları üzerine çadırın bulunduğu bölgeye geldi. Toplusözleşme çağrılarını yineleyen belediye emekçilerine açıklama yapan Kocaoğlu, memurlarla toplusözleşme imzalamalarının bugünkü yasal düzenleme ile mümkün olmadığını iddia etti. Fevzi Ayber ise aralarında AKP, MHP ve CHP’li belediyelerin de bulunduğu 300’ü aşkın belediyede toplusözleşme imzalandığını dile getirerek, “Büyükşehir Belediyesi’nin bu tutumunun nedenini anlayamıyoruz. Kamu emekçilerinin yanında olduğunu iddia edenler, toplusözleşmeyi de imzalamalıdır” dedi.
Ek zam istiyorlar
Adana’da İnönü Parkı’nda toplanan kamu emekçileri sık sık “IMF’ci Başbakan istemiyoruz”, “Gün gelecek devran dönecek AKP emekçiye hesap verecek”, “IMF’nin imamı kaça sattın vatanı” sloganlarını attılar. Burada açıklama yapan KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Sinan Tunç, AKP’nin 5 yıl boyunca emeği ile geçinenlere yoksulluktan başka bir şey getirmediğine dikkat çekti. AKP’nin sadece IMF bürokratlarının yüzünü güldürdüğünü söyleyen Tunç, “Sipariş edilen enflasyon rakamları üzerinden değil, gerçek fiyat artışları üzerinden yaşadığımız kayıpların telafisini istiyoruz; yıldan yıla küçülmek değil, büyümeden hakkımız olanı almak istiyoruz. Bizler ek zam istiyoruz” dedi.
İmza bile atmadılar
KESK Tunceli Şubeler Platformu üyeleri de Yeraltı Çarşısı üzerinde bordro yakma eylemi gerçekleştirdi. Eyleme siyasi partiler ve kitle örgütleri de destek verdi. Burada açıklama yapan Tüm Bel-Sen Başkanı Mazlum Doğan, AKP Hükümeti’nin emekçilere yönelik ekonomik programını eleştirdi. Memurların taleplerini içeren bir taahhütname hazırladıklarını belirterek, şimdiye kadar birkaç kişi dışında hiçbir siyasi partinin bu taahhütnameyi imzalamadığına dikkat çeken Doğan, bu durumun mevcut iktidar partilerinin emekçilere yakınlığını gösterdiğini kaydetti.
Şanlıurfa’da ise Karakoyun İş Merkezi önünde basın açıklaması yapıldı. SES Şube Sekreteri Seracettin Çapın, ülkenin büyümesinin yolunun, geniş ve yoksul emekçi kesimlerin topyekun gelirlerinin artması ve yaşam düzeyinin yükselmesiyle mümkün olabileceğini belirtti.
KESK Batman Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Sıddık Akın ise yazılı açıklama yaparak hükümete tepki gösterdi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

patronun zammıyla dondurma alınmaz

SONRAKİ HABER

Macaristan’da ‘Köle yasası’na karşı protestolar devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa