Diyarbakır’da 50 bin seçmenin oyu başka illerde çıktı

22 Temmuz seçimlerine sayılı günler kala, Diyarbakır’da 50 bin seçmenin oyunun başka illerde çıktığı veya kayıtlarının olmadığı ortaya çıktı. Diyarbakır Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Kızıltepe, kendi mahallelerinde ...


22 Temmuz seçimlerine sayılı günler kala, Diyarbakır’da 50 bin seçmenin oyunun başka illerde çıktığı veya kayıtlarının olmadığı ortaya çıktı.
Diyarbakır Muhtarlar Derneği Başkanı Mehmet Kızıltepe, kendi mahallelerinde kayıtlı olan seçmenlerin sandık numarasını kontrol ettiklerinde birçoğunun oy kullanma yerinin farklı illere verildiğini söyledi.
Şimdiye kadar şehir dışına çıkmayan vatandaşların oylarının farklı illere verildiğini kaydeden Kızıltepe, “Örneğin, vatandaş Lice doğumludur. O kişinin oyu Mardin’in Yeşilli ilçesine çıkmış. Bu kişi bu ilçeyi hiçbir zaman görmemiş. Vatandaş oyunu kullanabilmek için bize başvuruyor. Vatandaş görevini yapmak istiyor. Ancak bu karışıklıklar buna engel oluyor” diye konuştu.
Diyarbakır’da yaklaşık 50 bin seçmenin oyunun farklı yerlere kaydırıldığını belirten Mehmet Kızıltepe, “Bu kadar yüksek bir sayının olması insanı düşündürüyor. Bölgeye yönelik kasıtlı bir durum var” dedi. (Diyarbakır/DİHA)
www.evrensel.net