Gazetemize ilk duruşmada beraat

Hrant Dink’in katil zanlısı O.S’nin adını ve fotoğrafını açık olarak yayınladığı gerekçesiyle gazetemiz hakkında açılan davaların ilki dün görüldü. Mahkeme, beraat kararı verdi.


Hrant Dink’in katil zanlısı O.S’nin adını ve fotoğrafını açık olarak yayınladığı gerekçesiyle gazetemiz hakkında açılan davaların ilki dün görüldü. Mahkeme, beraat kararı verdi.
Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıklardan gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ahmet Sami Belek katılmazken, gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şahin Bayar ve avukatları hazır bulundu. Çağdaş Hukukçular Derneği’nden (ÇHD) üç avukat da davaya müdahil olarak katıldı.
Duruşmada ifade veren Şahin Bayar, emniyetin Dink’in katil zanlısının bulunması için basından yardım istediğini ve zanlının güvenlik kamerasındaki fotoğrafının basına servis edildiğini hatırlatarak, “Basın da cinayetin aydınlatılması için üzerine düşeni yapmıştır. Burada bir suç kastı yoktur” dedi.
O.S’nin adının Başbakan, Vali ve Emniyet tarafından açıklandığını anımsatan Avukat Devrim Avcı ise “O.S’nin yaşının 18’den küçük olduğu o dönem henüz belli değildi. Belli olduğu zaman zaten kimliği açık bir şekilde yayınlanmadı” dedi.
Avcı’nın beyanlarına katıldığını ifade eden Avukat Kamil Tekin Sürek de O.S’nin isim ve fotoğraflarının yayımlandığı dönemde yaşının 18’den küçük olduğunun bilinmediğini tekrarladı. Duruşmaya katılan ÇHD’li avukatlar da isim ve fotoğrafın yayımlandığı dönemde O.S’nin yaşının küçük olduğunu emniyetin bilebileceğini, buna rağmen emniyetin haber ve fotoğrafları servis ettiğini kaydettiler.
Söz konusu fotoğraf ve ismin milyonlarca insana hitap eden yayın organlarında yayınlandığını belirten Av. Kemal Aytaç ise suç unsurunun oluşmadığını dile getirdi.
İddia makamı da söz konusu bilgi ve fotoğrafların yetkililer tarafından basın organlarına servis edildiği ve failin yaşının basın tarafından henüz bilinmediği için beraat talebinde bulundu. Mahkeme başkanı da talepler doğrultusunda, sanıkların ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.
Şişli Cumhuriyet Savcılığı, çeşitli nüshalarında Hrant Dink’in cinayet zanlısı O.S’nin adını açık olarak yayınladığımız gerekçesiyle gazetemiz hakkında toplam 110 bin YTL para cezası vermişti. Savcılık ayrıca cinayet soruşturmasında “gizlilik” kararını ihlal ettiğimiz iddiasıyla gazetemiz hakkında soruşturma başlatmıştı. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net