ABD Senatosu’nda yeni Irak tasarısı

ABD’den Cumhuriyetçi Başkan George Bush’u, Irak konusunda kendi partisi içerisinden sıkıştıracak bir yasa tasarısı gündeme getirildi.


ABD’den Cumhuriyetçi Başkan George Bush’u, Irak konusunda kendi partisi içerisinden sıkıştıracak bir yasa tasarısı gündeme getirildi.
Irak’taki ABD güçlerinin görev alanlarının “büyük ölçüde daraltılmasını” talep eden tasarı, Senato’nun önde gelen 2 Cumhuriyetçi üyesi olan ve savunma konularında görüşlerine büyük önem verilen John Warner ve Richard Lugar tarafından hazırlandı. Tasarı, Bush’un, “Irak’taki Amerikalı komutanlarca Eylül’de kendisine sunulacak rapora kadar Irak’ta önemli bir politika değişikliğine gitmeyeceğini” açıklamasının ardından geldi.
Warner-Lugar tasarısında, Irak’taki Amerikan askeri ve diplomatik stratejisinin, “gerçeklerle bağdaşır bir çizgiye çekilmesi” istendi. “Gerçeklerin” ne olduğuna ilişkinse, “Irak’ta mezhep çatışmalarının yakın bir gelecekte azalacağına veya merkezi bir güç tarafından kontrol altına alınabileceğine dair bir işaretin bulunmadığı” tespitine yer verildi.
Tasarıda, Bush yönetiminin, “Irak’taki Amerikan askerlerini, ülkedeki iç çatışmalar ve mezhep kavgasının dışında tutacak, bu çatışmalarda polislik yapmalarına son verecek bir plan hazırlaması” istendi. Tasarı metninde, Bush’un hazırlayacağı yeni planın, “ülkedeki Amerikan askerlerinin, Irak sınırlarının korunmasına, teröristlerin hedef alınmasına ve ülkedeki Amerikan varlıklarının savunulmasına odaklanmalarını içermesi gerektiği” kaydedildi.
Tasarıda, Başkan Bush’un, Irak’ta savaş için 2002 yılında Kongre’den aldığı yetkiyi yenilemesi gerektiği de belirtildi. Irak’ın 2003’te işgalini sağlayan bu yetki yalnızca, “Saddam Hüseyin’in devrilmesini ve Irak’ta kitle imha silahları aranmasını” içeriyordu.
Bu arada, Irak Başbakanı Nuri Maliki, Beyaz Saray tarafından Kongreye sunulmak üzere hazırlanan ara Irak raporunun büyük bir bölümünün olumlu olduğunu düşündüklerini, ancak bu raporun tüm sorunları açıklıkla ele almadığı kanısında olduklarını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Irak hükümetinin yetersiz olduğunun kabul edildiği rapora katılmadığını söylemişti.
Öte yandan, Bağdat'ın orta kesimlerindeki bir Şii mahallesinde patlayıcı yüklü araçla düzenlenen saldırıda 7 kişi öldü.
Bağdat'ın güneyinde ise silahlı kişiler, aynı aileden 8 erkeği öldürdü. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net