15 Temmuz 2007 00:00

Gençlerin geleceği kimlere kaldı

Orta Öğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sonuçlarında yapılan yanlışlıklara ilişkin yapılan resmi açıklama, vaziyeti kurtarma anlayışının ötesine geçmedi. Yüz binlerce gencin hayatını doğrudan etkileyen sınavda yapılan hatalar tepkilere neden oldu.

Paylaş

Orta Öğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sonuçlarında yapılan yanlışlıklara ilişkin yapılan resmi açıklama, vaziyeti kurtarma anlayışının ötesine geçmedi. Yüz binlerce gencin hayatını doğrudan etkileyen sınavda yapılan hatalar tepkilere neden oldu.
Sorumlular ise hataları hiç üzerlerine alınmadan kimsenin mağdur edilmeyeceğini savundu. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yaptığı açıklamada sonuçların karmakarışık olmasının söz konusu olmadığını iddia etti. Çelik Van’da yaptığı açıklamada, olayın bazı gazetelerde iddia edildiği gibi vahamet ve skandal boyutunda olmadığını, Türkiye’de yaklaşık 850 bin öğrencinin girdiği sınavda bu tür hataların olabileceğini söyledi.
Milli Eğitim’in en tepedeki sorumlusu olan Çelik, hataların sorumlusunun cezasını göreceğini belirtti.
Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim (MEB) Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk ise, “Yeniden bir puan hesaplaması yapmayacağız. Yalnızca hatalı giriş olan adayların puanları tekrar hesaplanıp sisteme girilecek. Yani diğer adayların puanlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacak” dedi.
Aktürk, Türkiye genelinde maksimum 500 hatalı not girişi olduğunu düşündüklerini savunarak, “Şimdiye kadar 100 hata düzeltme başvurusu oldu. Neden hatalı girildiğiyle ilgili her biri hakkında ayrı ayrı inceleme ve soruşturma da başlatılıyor” diye konuştu.
Aktürk, puanı yanlış hesaplanan adayın sıralamadaki yerini rdeğişip değişmiyeceğine ilişkin soruya şöyle yanıt verdi:
“Zaten ilk başta müdür doğru girseydi o aday 100. sırada olmayacaktı. Ama hatalı girişlerden dolayı öğrencilerimizi mağdur etmeyeceğiz, sırasını değiştirmeyeceğiz. Yalnızca 100. sırayı iki kişi paylaşmış olacak bu durumda. Eğer ikisi de aynı okul için başvurup aynı şartları taşıyorsa hangi prosedürün izleneceği sistemimizde belli.”
Öte yandan OKS tercih süresi 28 Temmuz’a kadar uzatıldı. (HABER MERKEZİ)
20 dakikada 2 ayrı sonuç

Orta Öğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sonuçlarına ilişkin şüpheler ve itirazlar artıyor. Puan hesaplamalarında yapılan yanlışlıkların ortaya çıkmasının ardından, bir kişinin 20 dakika arayla aldığı puan değişti.
OKS sonuçlarının açıklandığı gün sabah erken saatlerde internete giren Ramadan Cesur, oğlu Alper’in 465 puan aldığını gördü. Sınav sonucunun çıktısını alan Cesur, aradan 20 dakika geçtikten sonra tekrar sonuca baktığında ise; Alper’in puanının 430’a indiğine şahit oldu. Cesur ailesi, cevap anahtarının noter huzurunda tekrar değerlendirilmesi için MEB’e dava açmaya hazırlanıyor.
Alper’in annesi Çiğdem Cesur, Milli Eğitim Bakanlığı ile irtibata geçtiklerini, ancak MEB’deki yetkililerin böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını söylediklerini belirtti. Ellerinde 2 ayrı bilgisayar çıktısı olduğunu vurgulayan Çiğdem Cesur, “Kafamızdaki soru işaretinin yanıtlanması için oğlumun cevap anahtarının noter ya da basın mensupları huzurunda yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz. Çünkü artık MEB’e güvenemiyorum” şeklinde konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

F tipi cezaevleri hasta ediyor

SONRAKİ HABER

Nijerya'da Boko Haram ile mücadele

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa