Kadınlar seçimlerde belirleyici olacak

İzmir’in Buca ilçesinin en ucunda yer alan Çamlıkule’de, Hakkari, Diyarbakır gibi illerden gelen Kürtler yaşıyor yoğun olarak. Öyle ki bir Hakkarililer Mahallesi bulunuyor burada. Memleketlerinde hayvancılıkla geçimlerini sürdüren Hakkarililer 13 yıl önce göçmüşler bu bölgeye ve genel olarak inşaat işçiliği ile uğraşıyorlar.


İzmir’in Buca ilçesinin en ucunda yer alan Çamlıkule’de, Hakkari, Diyarbakır gibi illerden gelen Kürtler yaşıyor yoğun olarak. Öyle ki bir Hakkarililer Mahallesi bulunuyor burada. Memleketlerinde hayvancılıkla geçimlerini sürdüren Hakkarililer 13 yıl önce göçmüşler bu bölgeye ve genel olarak inşaat işçiliği ile uğraşıyorlar.
AKP’nin büyük boy afişleri ve ses aracının sürekli dolaşması bu bölgede AKP’nin geçen seçimlerde fazla oy aldığını gösteriyor. AKP’liler bu bölgede seçim çalışması yaparken DTP’nin adayı yok, “Oyunuzu bizim adayımıza verin” diyor.
Çamlıkule Bin Umut Bağımsız Adayı Abdullah Levent Tüzel’in seçim bürosu ‘Yazlık Büro’ olarak adlandırılmış çünkü büronun sadece iki duvarı var. İnşaat halindeki büroyu 200’ü aşkın kadın hıncahınç doldurmuş kadın toplantısı nedeniyle. Üst katta su deposu olduğu için üzerlerine sular damlıyor ama bu ortamda bile masaya dantel bir masa örtüsü koymayı ihmal etmemiş kadınlar.
DTP Buca İlçe Yöneticisi 30 yaşındaki ‘Diyarbakır sürgünü’ Hülya Aslan ev ev dolaştıklarını söylüyor toplantı için. Çalışmalarından memnun bir şekilde kalabalığı göstererek, ‘Eserimiz ortada’ diyor. Yerel giysileri ile dikkat çeken kadınlardan Afife Yıldız, bağımsız adaya oy vereceğini belirterek, “Bize sahip çıksınlar, bizim de bir kimliğimiz olsun. En büyük hayalimiz odur” diyor ve ekliyor; “Yıllardır insanlarımız öldü insanlar köylerinden kaldırıldı. Biz hakkımızı istiyoruz”.
Kürt kadınların yanı sıra, Çamlıkule’de bulunan Has Tekstil’in işçileri, Evka-1 Kadın Kültürevi Derneği yöneticileri ve Öğrenci Velileri Derneği yöneticilerinin de katıldığı toplantıya bağımsız adayı ve politikalarını öğrenmek amacıyla gelmiş emekli öğretmen Şengül Tokyol. aktif olarak çalışmalara katılan bir arkadaşı aracılığı ile geldiğini ifade ederek, “Mevcut partilerden beklentim olmadığı için, bir de bağımsız adayı göreyim, nedir ne değildir diye. Oyum boşa gitmesin diye geldim’ diyor.
Toplantıda konuşan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Varlı, Kürt özgürlük ve demokrasi hareketindeki ve Türkiye’deki bütün emek ve demokrasi güçleri içindeki kadının rolünü bildiklerini ifade ederek, “Kadının katılmadığı hiçbir sosyal faaliyet ve toplumsal hareketin başarıya ulaşması mümkün değildir. Kadınlarımızın 22 Temmuz seçimlerinde de sürece katılması ve belirleyici olması bu açıdan önemlidir. Onun için Buca’nın bu semtinde bu kadın kitlesi ile karşılaşmak çok güzel” diyerek kadınları selamlıyor. Varlı, 22 Temmuz seçimlerinin bütün emek ve demokrasi güçleri için, Kürt halkı için, bütün mazlumlar için bir referandum özelliği taşıdığını ifade ediyor. SDP İl Başkanı Semra Sezgin de çok keskin bir süreçten geçildiğini ifade ederek, “Ya cenazeler gelmeye devam edecek ya da biz diyeceğiz ki artık savaş istemiyoruz” diyor.
DTP İl Yöneticisi Yusuf Kaya kadınların özgür olmadığı sürece bir halkın da özgür olamayacağını, kendi dilini ve kültürünü kazanamayacağını belirtirken, DTP Buca İlçe Başkanı Mehmet Emin Yıldız, 21. asırda okuma yazma bilmeyen kadınların bulunmasının devletin ayıbı olduğunu ifade ederek, “Hem sen okutma, köye okul götürme hem de adayımızı birleşik oy pusulasına koy. Herkes oyunu kullanacak, adayını gönderecek ve onların bu oyununu boşa çıkaracağız” sözleriyle coşkulu bir alkış alıyor kadınlardan.
Hollanda Milletvekili Saadet Karabulut, Hollanda’da yaşayan Kürtlerin, Türklerin, Hollandalıların ve mağdur olan halkların milletvekili olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin insan haklarını çiğnemeyen bir ülke olması yolunda önemli bir adım olacak olan iki adayın desteklenmesi gerektiğini vurguluyor. Toplantı, kadınların evlerinde yaparak getirdikleri pasta börek ve çayın ikramı ile son buluyor. (İzmir/EVRENSEL)
Umudun şenlikleri mitinglere dönüşüyor

İzmir’de 18 Temmuz’daki büyük Bin Umut mitingi öncesi yapılan şenliklere, binlerce İzmirli katılıyor. Önceki akşam Gaziemir Çınartepe ve Konak Limontepe’de yapılan halk toplantıları yerel mitinglere dönüştü. 2 binin üzerinde İzmirlinin katıldığı şenliklere Hollanda Milletvekili Saadet Karabulut da katılarak Bin Umut Adaylarına destek verdi.
Gaziemir Çınartepe’de konuşan Karabulut, tüm dünya halklarının kardeş olduğunu ve emek, barış ve demokrasi için mücadele ettiklerini söyleyerek, İzmirlilerden “Savaşları destekleyen, halkları birbirine kırdırtan, düşmanlığı, yozluğu, yobazlığı körükleyen partilere karşı kendi adaylarını, bağımsız adayları” Meclis’e göndermek için daha çok çalışma sözü aldı. DTP İl Başkanı Mehmet Bayraktar sandığa sahip çıkma çağrısı yaparken, İzmir 1. Bölge Adayı Abdullah Levent Tüzel ise, “Bizler yıllardır ezilen, sömürülen eğitimsiz bırakılan, dili, kültürü inkar edilen, cezaevlerine atılan, evlatları öldürülen emekçiler olarak artık birleştik ve kendi temsilcilerimizi Bin Umut Adayları olarak, barajları aşarak Meclis’e gönderiyoruz” dedi. Tüzel, artık Meclis’te savaşa, işkenceye, gençlerin öldürülmesine ve çetelere hayır diyecek halkın temsilcilerinin olacağını belirtti.
Limontepe’de düzenlenen halk şenliği ise gece geç saatlere kadar sürdü. Etkinlikte konuşan DTP İl Başkan Yardımcısı Yusuf Kaya, sokak sokak, kapı kapı gezilmesi gerektiğine işaret etti. Kaya, Kürtleri, Alevileri yok sayan zihniyeti eleştirdi ve inkarcılara cevabı halkın 22 Temmuz’da vereceğini söyledi.
Emek Partisi Genel Merkez Yöneticisi Mustafa Yalçıner ise AKP’nin halkın oylarını almak için din istismarı yaptığını fakat İsrail’le ikili anlaşmalara imza attığını hatırlattı. Yalçıner, geçmişte Türk ve Kürt halklarının omuz omuza savaştığı gibi kardeşçe yaşayabileceğini belirtti.
İMECE Vakfı’ndan Bin Umut’a destek

İzmir 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel, İMECE Vakfı yöneticileri ve üyeleri ile yapılan toplantıya katıldı. Toplantı sonunda Bin Umut Adaylarını destekleme ve seçim çalışmalarına aktif olarak katılma noktasında birleşen Vakıf üye ve yöneticileri 5 kişilik bir komite oluşturdu.
www.evrensel.net