Hazırlıklar başladı

İspanya’nın ev sahipliğinde eylül ayında gerçekleştirilecek Avrupa Basketbol Şampiyonası finallerine katılacak olan (A) Milli Basketbol Takımı, hazırlıklarına başladı.


İspanya’nın ev sahipliğinde eylül ayında gerçekleştirilecek Avrupa Basketbol Şampiyonası finallerine katılacak olan (A) Milli Basketbol Takımı, hazırlıklarına başladı.
Antrenör Bogdan Tanjevic yönetiminde Abdi İpekçi Spor Salonu’nda ilk antrenmanını yapan “12 Dev Adam”, çalışmalarını 2 gün İstanbul’da sürdürecek.
Antrenmanın ilk ve son 15’er dakikalık bölümleri basın mensuplarına açık tutulurken, oyuncuların oldukça neşeli oldukları gözlendi. İlk 15 dakikalık bölümde hafif ısınma hareketleri yapan oyuncuların, basına açık son 15 dakikalık bölümde ise ter içinde kaldıkları görüldü.
Antrenmanda yoğun kondisyon yüklemesi yapıldığı öğrenilirken, oyuncular çalışmanın sonlarına doğru oldukça zorlandılar.
Öte yandan, gribal enfeksiyon geçiren ve sağlık ekibi tarafından antrenmana çıkartılmayan kaptan İbrahim Kutluay, takım arkadaşlarını ilk çalışmada saha kenarından izlemek zorunda kaldı.
(A) Milli Takım, dün akşam yaptığı antrenmanla hazırlıklarını sürdürürken, bugün de çift antrenman yaparak çalışmalarının İstanbul bölümünü tamamlayacak.
Tanjevic: Geçen seneden daha iyiyiz
Avrupa Şampiyonası hazırlıklarına başlayan (A) Milli Basketbol Takımı’nda antrenör Bogdan Tanjevic, Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur’un dönüşünden dolayı mutlu olduğunu söyledi. Tanjevic, Hidayet ve Mehmet’in dönüşünün takımı etkileyeceğini belirterek, “Fizik olarak hiçbir problemleri yok. Onları görmekten mutluyum. İyi bir hazırlık dönemi geçirmelerini umuyorum. Onlarla beraber geçen seneden daha iyi bir takım olacağız. Tabii ki kamuoyunun takımdan beklentileri bize de yansıyor. O yüzden iyi çalışmalıyız. Özellikle sakatlık olmaması için iyi çalışacağız” diye konuştu.
Çalışmalarını başladıkları gibi sürdürebilmelerinin kendileri için önemli olduğunu vurgulayan Tanjevic, “İki gün burada kaldıktan sonra İtalya’ya gideceğiz. Kondisyonumuzu orada güçlendirip, taktik ve teknik gelişimimizi sağlamaya çalışacağız. İyi takımlara karşı da bir turnuva oynayacağız” dedi.
Erdenay: Hedef olimpiyat vizesi
(A) Milli Basketbol Takımı Menajeri Harun Erdenay da, Avrupa Şampiyonası finallerinden Olimpiyat vizesi almak istediklerini söyledi. Avrupa Şampiyonası finallerinde çok zorlu karşılaşmalar yapacaklarını kaydeden Harun Erdenay, “Ama bizim hedefimiz de büyük. Biz Olimpiyat vizesini elde etmek istiyoruz. Bu da ilk 3’ün içinde olmak demek. Takımımız bunu başaracak güçte” dedi.
Program
Milliler, İstanbul’daki 2 günlük hazırlıklarının ardından, 18 Temmuz Çarşamba günü, kamp çalışmaları için İtalya’nın Bormio kentine gidecek. Hazırlıklarına 4 Ağustos Cumartesi gününe kadar Bormio’da devam edecek olan milliler, 29 Temmuz Pazar günü İtalya ile hazırlık maçı yapacak. Ardından Bormio’da düzenlenecek özel bir turnuvaya katılacak Milli Takım, Avustralya ve Sırbistan ile karşılaşacak.
(A) Milli Takım, 5 Ağustos Pazar günü Türkiye’ye dönecek. Milliler, bu hazırlık döneminde de İstanbul’da Avustralya Milli Takımı ile iki özel karşılaşma yapacak. 20 Ağustos’a kadar hazırlıklarına İstanbul’da devam edecek olan milliler, 21 Ağustos’ta Efes World Cup’a katılmak üzere İzmir’e gidecek.
Efes World Cup’ın ardından 31 Ağustos’a kadar hazırlıklarını İstanbul’da sürdürecek olan milliler, 1 Eylül Cumartesi günü İspanya’ya gidecek.
Kadro
(A) Milli Basketbol Takımı aday kadrosunda şu oyuncular bulunuyor: Ömer Aşık (Alpella), Cenk Akyol, Ermal Kurtoğlu, Kerem Gönlüm, Ender Aslan (Efes Pilsen), Hakan Demirel, İbrahim Kutluay, Oğuz Savaş, Ömer Onan, Semih Erden (Fenerbahçe Ülker), Fatih Solak (Galatasaray), Ersan İlyasova (Milwaukee Bucks), Engin Atsür (Benetton Treviso), Hidayet Türkoğlu (Orlando Magic), Kaya Peker, Serkan Erdoğan (TAU Ceramica), Tutku Açık (Telekom) ve Mehmet Okur (Utah Jazz). (SPOR SERVİSİ)
www.evrensel.net