Bazı gelenekler yıkılıyor

İnsanları birçok sorunla baş başa bırakan yanlış yönetimler, şimdi de insanlara “Ya kırk katır ya kırk satır, ya bizi seç ya onu” diyorlar.


İnsanları birçok sorunla baş başa bırakan yanlış yönetimler, şimdi de insanlara “Ya kırk katır ya kırk satır, ya bizi seç ya onu” diyorlar. Şeriat geliyor diyenler, koskoca bir halkı inkar edenler, olmayacak vaatlerde bulunanlar, hepsi aynı bunların. Bunlar gelirse gene aynı: Fakir daha fakir, zengin daha zengin, ezilen, inkar edilen halk yine aynı halk olacak. Artık yeter!..
Hafta sonu gazetemizi dağıtırken Ankara 2’nci Bölge Bin Umut Adayı Sırrı Keleş’in tanıtımını yapıyordum. Ayrıca akşamüzeri derneğimizde bir halk toplantısı olacaktı. Bin Umut Adaylarına ilgi büyüktü. Evrensel gazetesinin birinci sayfasının alt kısmında, İzmir 1’inci Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel ve İzmir 2’nci Bölge Adayı Mehmet Muhdi Aslan’ın ilanını görenler, “İnşallah bu adaylar kazanır. Bunlar içimizden birileri” diyerek gazeteyi alıyor, kazanmalarını diliyorlar. “Halkı en çok halktan yana, halkın içinden olan adaylar anlayabilir” diyorlardı. Ben de bazı geleneklerin yıkıldığını görünce heyecanlanıyor ve daha çok çalışma isteği duyuyordum.
Bazıları, “Halkçı diyoruz, Meclis’e gönderiyoruz, parayı gören halkı unutuyor, görevini unutuyor. Kendileri için yasa ve kanun çıkarıyorlar” diyordu. Bazıları da “Gazetenizi tanıyoruz, işçiden, emekçiden yana. Dileriz bağımsızlar da işçiden, emekçiden yana olurlar” diyordu. Ben de “Onların afişlerinde ‘Türkiye’ye sözümüz var’ yazıyor, onlar işçinin, emekçinin, kadınların, gençlerin, herkesin sözcüsü olacaklar” diyerek gazeteyi veriyorum.
Kimisi “Oyumuz boşa gider, bağımsızlardan yanayız ama bunlar bir avuç kişiler, ne yapabilirler” diyor. Ben de eski TİP’lileri örnek veriyorum: “Vicdanınızın rahat etmesini istiyorsanız kendinizi temsil eden adaylara oy verin, sonra pişman olmayın!..” diyorum.
Dernekteki toplantıda kimi oyları bölmeyin diyecek, diyemiyor. Kimisi merak ediyor. Adayımız Sırrı Keleş ve onu destekleyen arkadaşları, ortaklaşa söz alarak halkı aydınlatıyorlar. Güzel bir iletişim kuruluyor. Orada bulunan halkın kafası biraz daha açılıyor.
Haydi Türkiye’min güzel insanları, sizlerin de Türkiye’ye ve dünyaya söyleyecek güzel sözleri yok mu? Bin Umut Adaylarına oy vererek geleceğimize oy verelim. Bin Umut Adayları hepimizin umudu olacak.
Nazife Ortakçı (Keçiören/ANKARA)
www.evrensel.net