17 Temmuz 2007 00:00

ABD’nin doğal gaz küstahlığı

Türkiye’nin İran’la yaptığı doğal gaz anlaşması, Washington yönetiminde rahatsızlık yarattı.

Paylaş

Türkiye’nin İran’la yaptığı doğal gaz anlaşması, Washington yönetiminde rahatsızlık yarattı. Anlaşmayı NTV’ye değerlendiren ABD Büyükelçilik Sözcüsü Kathryn Schalow, İran’ın nükleer programı nedeniyle Türkiye’nin enerji alanında İran’la işbirliği yapmasına karşı olduklarını söyledi. Schalow ayrıca, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin İran’a yönelik kısmi ticari ambargo kararı aldığını hatırlattı.
ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da Enerji Bakanı Hilmi Güler’den konuyla ilgili görüşmek üzere randevu talep etti.
İran’la tarihi gaz anlaşması
Türkiye’nin İran’la yaptığı doğal gaz anlaşmasının detayları da belli oluyor. Türkmenistan doğal gazı ve İran’dan çıkarılacak doğal gazın Avrupa’ya taşınması için iki ayrı boru hattı yapılacak.
İlk boru hattı Türkmenistan-İran sınırından başlayıp Türkiye sınırına kadar devam edecek. Uzunluğu 1500 km. olacak hattın maliyetini, Türkiye ve İran yarı yarıya karşılayacak. Güney Pars sahasından çıkarılacak gaz için de ülkenin güneyinden sınıra kadar yapılacak 2 bin kilometrelik hat, 2 milyar dolara mal olacak. İki ülke bunun için ortak bir şirket kuracak. İleride bu şirkete ortak olmak isteyen yabancılar da hisse sahibi olabilecek. İran’dan gelecek her iki hat da Türkiye sınırındaki mevcut hattan Nabucco ve Yunanistan hattına bağlanacak. Detaylar üzerinde çalışılarak ağustosun üçüncü haftasında bakanlar, yapımı başlatmak üzere bir araya gelecek. İran’ın Türkiye’ye 32 milyar varillik bir petrol sahası da vereceği belirtiliyor.
Bir öneri de Rusya’ya
Türkiye, İran’la doğal gaz konusunda yapılan anlaşmaya benzer bir öneriyi de Rusya’ya götürdü. Ülkenin kuzeyindeki yanal sahasından 3 doğal gaz fazı isteniyor. Türkiye’nin, petrolleri işletecek şirketin yüzde 20’sine, Gazprom’un da yüzde 80 hissesine sahip olacağı belirtiliyor. Ayrıca 30 milyar metreküplük ikinci mavi akım boru hattının yapılması da planlanıyor. Bu hattan gelecek gazın 10 milyar metreküpü Avrupa’ya taşınacak.
Bunların karşılığında Ceyhan’a bir rafineri ve LNG terminali yapılacak. Ayrıca Rus şirketler akaryakıt dağıtım sektörüne girecek. Bu öneriye şimdiye kadar yanıt vermeyen Rusya’nın, İran’la yapılan anlaşmanın ardından görüşmeleri başlatabileceği vurgulanıyor. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Dayak atana değil yiyene ceza

SONRAKİ HABER

Çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa