ABD’nin ardından İngiltere de Irak’tan çekilmeyi tartışıyor

ABD’de geçen haftaya damgasını vuran Irak’tan asker çekme tartışmalarının ardından benzer bir tartışma, ABD’nin Irak’taki en yakın müttefiki İngiltere’de de başladı.


ABD’de geçen haftaya damgasını vuran Irak’tan asker çekme tartışmalarının ardından benzer bir tartışma, ABD’nin Irak’taki en yakın müttefiki İngiltere’de de başladı. İngiltere’nin Irak politikasını incelemekle görevlendirilen bir komisyon, hükümete “Irak güvenlik güçleri eğitilir eğitilmez askerlerin çekilmesi” tavsiyesinde bulundu.
Bu çağrı, ABD Başkanı George Bush’un kendi partisi olan Cumhuriyetçilerin iki önde gelen senatörünün, Irak’ta politika değişikliğine gidilmesi çağrısını reddetmesiyle eşzamanlı olarak geldi.
Hedefler gülünç
Londra merkezli düşünce kuruluşu Dış Politika Merkezi ve İngiliz Channel 4 televizyonunca oluşturulan Irak Komisyonu’nun eşbaşkanlarından Lord Paddy Ashdown, Irak’taki işgal güçlerinin bu ülkedeki hedeflerinin “gülünç şekilde iddialı” olduğunu söyledi. “Artık şiddetin önüne geçemeyiz” diyen Ashdown, “Bir anlamda aslında şiddetin hedefi biziz. Bu yüzden görevi Iraklılara devretmemiz gerek” dedi. İngiltere Dışişleri Bakanı David Milliband ise komisyonun 119 sayfalık raporunu “dikkatle inceleyeceği” sözü vermekle yetindi.
Değişiklik önerisine ret
Diğer taraftan yakın zamana kadar Irak işgalini destekleyen senatörler Richard Lugar ve John Warner’in Irak’ta politika değişikliğine gidilmesi çağrısı, Bush tarafından reddedildi. İki senatör, geçen hafta Senato’ya bir tasarı sunarak ABD askerlerinin Irak’taki görev alanının daraltılmasını ve Irak ordusunun eğitimine ağırlık verilmesini önermişti.
Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, “Politikaya ilişkin önerilerin, öncelikle Irak’taki komutanlardan gelmesi gerekiyor” dedi. Bush da bir değerlendirme için, Irak’taki kuvvetlerin komutanı David Petraeus’un eylül ortasında hazırlayacağı raporu bekleyeceğini belirtmişti. Bush’un, Lugar ve Warner’in desteğini kaybetmesi önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net