İnay köyünde öfke ve umudun şenliği

Kışladağ altın madeninin çevresinde yaşayan köylerde bayram var. Danıştay 6. Dairesi’nin madene verilen ÇED izninin yürütmesini durdurmasını madenin çevresindeki köyler şenlik yaparak kutladı.


Kışladağ altın madeninin çevresinde yaşayan köylerde bayram var. Danıştay 6. Dairesi’nin madene verilen ÇED izninin yürütmesini durdurmasını madenin çevresindeki köyler şenlik yaparak kutladı. Önceki gün İnay köyünde toplanan köylüler davullu zurnalı yaptıkları şenlikte bol bol eğlenirken, ellerindeki mahkeme kararının takipçisi olacaklarını dile getirdiler.
Uşak’ın Eşme-Ulubey ilçeleri arasında bulunan Kışladağ yöresinde TÜPRAG tarafından işletilen altın maddeni hakkında Danıştay’ın kararını öğrenir öğrenmez köyde şenliklere başlayan İnay köylüleri, kararı büyüterek köy kahvelerine astılar. Önceki gün yapılan şenliklerde de kararı doyasıya kutladılar.
Şenlik köy girişinde İzmir, Ankara ve diğer yerlerden gelen misafirlerin toplu olarak karşılanması ile başladı. Yüzlerce köylü misafirlerini köy girişinde “Mahkeme kararlarına uyulsun, siyanürlü maden kapatılsın”, “Mahkeme siyanüre dur dedi” pankartları ve üzerlerinde “siyanüre karşı biz kefenlerimizi giydik, ya siz”, “siyanürlü ölüm istemiyoruz”, “Ölüm madeni kapatılsın” yazılı önlüklerle karşılarken, eylemlerinin simgesi haline gelen çanları da çaldılar. Köylüler kortej oluşturarak şenlik alanı için hazırlanan Şehit Tuncel Uysal Parkı’na kadar sloganlar atarak ve çanlarını çalarak yürüyüş yaptılar.
Şenlikte konuşan madene karşı mücadele için kurulan İnay Vicdan Hareketi Sözcüsü eğitimci-yazar Muammer Sakaryalı bir yıl önce temmuz ayında madenin bakanlar tarafından açılışı için yaptıkları protestoları hatırlatarak, “Biz topraklarımızı korumak için yollara dökülürken Enerji Bakanı Hilmi Güler madende bir avuç çapulcuya pabuç bırakmayacağız” demişti. Oysaki esas çapulcu Kanada’dan gelip, yerli işbirlikçileri ile topraklarımızı zehre bulamak isteyen madenci şirketti. Şimdi Danıştay bu şirketin izinlerini durdurdu. Bakan beye soruyoruz; Danıştay hakimleri de mi çapulcu” diye konuştu.
İlk raundu kazandık
Sakaryalı, madenin derhal kapatılması gerektiğini söyledi. Sakaryalı, “İlk raundu kazandık ama mücadele sürüyor” dedi. Törende söz alan köylülerin avukatı Senih Özay da mahkeme kararının önemine dikkat çekerken, kararın arkasında mutlaka halk gücünün olması gerektiğini dile getirdi. EGEÇEP Sözcüsü Av. Arif Ali Cangı mahkeme kararının çıkmasında İnay köylülerinin mücadelesinin öneminin altını çizerken, kararı alan Danıştay 6. Dairesi’ndeki kadın üyelerin çokluğuna dikkat çekti. Elele Hareketi Dönem Sözcüsü Halil Gezer, mahkeme karanının gereğinin yapılarak madenin derhal kapatılması gerektiğini dile getirirken, İnaylılı Av. Tahsin Köse, önümüzdeki günlerde bütün köylülerin ellerine mahkeme kararını alarak Uşak Valiliği önünde olacağını söyledi. Şenliği bir mesaj gönderen İzmir 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel, başta İnay köylüleri olmak üzere madene karşı mücadele yürüten herkesi kazanılan hukuk zaferi nedeniyle kutladı. Tüzel mesajında, “Her zaman olduğu gibi mücadelenizde yanınızda olacağız” dedi. Şenlik, konuşmaların ardından türküler ve halaylarla devam etti. Köylüler daha sonra misafirlerine düğün yemeği ikram ettiler. (İzmir/EVRENSEL)
Özer Akdemir
www.evrensel.net