2. etap için İtalya’ya

A Milli Basketbol Takımı, eylül ayında İspanya’da gerçekleştirilecek Avrupa Basketbol Şampiyonası hazırlıklarını sürdürüyor.


A Milli Basketbol Takımı, eylül ayında İspanya’da gerçekleştirilecek Avrupa Basketbol Şampiyonası hazırlıklarını sürdürüyor.
Antrenör Bogdan Tanjevic yönetiminde Abdi İpekçi Spor Salonu’nda gerçekleştirilen antrenmanda, önceki günkü çalışmaya gribal enfeksiyon nedeniyle katılamayan İbrahim Kutluay da yer aldı.
Utah Jazz takımında forma giyen Milli Basketbolcu Mehmet Okur, tekrar Türkiye’ye döndüğü için çok mutlu olduğunu belirterek, “Şu an her şey yolunda gidiyor. Çalışmalarımızın ilk günü çok güzel geçti. İyi bir hazırlık dönemi geçirmemiz gerekiyor. Takım olarak güzel bir hava yakalayıp, İspanya’dan iyi bir netice ile dönmek istiyoruz. Bize düşeni yapmamız gerekiyor. Sonuçta geçen yaza bakıldığı zaman takım arkadaşlarımız çok iyi mücadele etti. Şu anda bizim o havaya girip, bizden ne istiyorlarsa onu yapabilmemiz, daha yukarılara çıkarak madalya alıp Türkiye’ye dönmemiz gerekiyor. Hidayetle benim milli takıma dönmüş olmamız beklentileri arttırdı ama üzerimizde baskı yaratmıyor. Aksine beni motive ediyor, artı yönde etkiliyor. O yüzden en iyi şekilde ben kendimi hazırlayıp yüzde yüz performans vermek istiyorum” dedi.
Hidayet iddialı
NBA ekiplerinden Orlando Magic forması giyen (A) Milli Basketbol Takımı’nın tecrübeli ismi Hidayet Türkoğlu da Avrupa Şampiyonası finalleri öncesi iddialı konuştu.
Hidayet Türkoğlu, yaptığı açıklamada, 2 yıl aranın ardından yeniden milli formayı giyecek olmanın heyecanını yaşadığını belirterek, “Benim için milli forma hep farklı olmuştur. Kulüp takımlarına benzemez. Yeniden bu heyecanı duyacak olmaktan dolayı çok mutluyum” dedi.
Mehmet Okur ve kendisinin takıma katılmalarıyla Avrupa Şampiyonası finallerinde takımdan beklentilerin en üst seviyeye çıktığının farkında olduklarını anlatan milli oyuncu, “Yıllardır yaptığım gibi kendimi en iyi şekilde hazırlayıp, yapabileceğimin en iyisini yapıp, takımıma faydalı olmak istiyorum. Geçen sene Dünya Şampiyonası’nda başarılı bir dönem geçiren arkadaşlarımız ve bizim de katılımımızla iyi bir hava yakalamayı ümit ediyoruz. İnşallah beklenen başarıyı elde edeceğiz” diye konuştu.
Hidayet Türkoğlu, Avrupa Şampiyonası’ndaki hedefleriyle ilgili ise “Ben hep söylüyorum, benim bulunduğum takım her zaman finali hedefler. Bu motivasyonu arkadaşlarıma sağlamaya çalışacağım. Bu havayı yakalarsak, şampiyon olmamak elde değil” ifadelerini kullandı.
Serkan: Takımda herkes eşit
(A) Milli Erkek Basketbol Takımı’nın başarılı oyuncusu Serkan Erdoğan, takımdaki tüm oyuncuların önemli isimler olduğunu söyledi. Dün sabahki antrenman sonrası basın mensuplarına konuşan Serkan Erdoğan, özellikle 2 yıl aradan sonra yeniden takıma dönen Mehmet Okur ve Hidayet Türkoğlu ile ilgili olarak soru sorulurken “NBA yıldızları” denmesi üzerine, şunları söyledi: “Geçen sene genç bir kadromuz vardı. Bu sene de öyle. Yeni gelen arkadaşlarımız bize uyum sağlayacaklardır. Bu yıldız kavramından onlar da (Mehmet ve Hidayet) pek hoşlanmıyorlar, biz de hoşlanmıyoruz.
Hidayet ve Mehmet de bizim gibi iyi birer oyuncu. Milli takımda kimse kimsenin üzerinde değil. Zaten bu havayı yakalarsak başarılı oluruz. Biz bunun için uğraşıyoruz ve herkesin de buna dikkat etmesi lazım.”
Öte yandan (A) Milli Basketbol Takımı bugün 2. etap kamp çalışmaları için İtalya’nın Bormio kentine gidecek. (SPOR SERVİSİ)
www.evrensel.net