Süreyya Ayhan’ın doktoru isyanlarda

Milli atlet Süreyya Ayhan’ın sakatlığı ile ilgili polemikler sürerken, başarılı sporcunun doktoru Tamer Çavuş, gelişmelere isyan etti.


Milli atlet Süreyya Ayhan’ın sakatlığı ile ilgili polemikler sürerken, başarılı sporcunun doktoru Tamer Çavuş, gelişmelere isyan etti.
Türkiye’de yıllardır büyük bir bölümü atletizm branşından olmak üzere birçok sporcunun doktorluğunu yaptığını belirten Çavuş, “Ülke dışında birçok sporcu sağlık merkezinde bulundum. Ülkemizdeki sporcu sağlığına verilen önem birçok Afrika ülkesinden daha kötü” değerlendirmesini yaptı.
Doktor Çavuş, spor hekimliği ile ilgili bilim adamlarının Avrupa Spor Hekimliği Derneği’nde yönetici seviyesine kadar yükseldiklerine dikkati çekerek, “Bu ne çelişkidir ki bilimsel bir konuda dünyanın en iyilerinden olup, uygulamada çok kötü olacaksınız. Bunun tek sebebi spor yöneticilerinin bir sistem kurmak için çaba içinde olmamaları. Ülkemizde sporcu sağlığı ile ilgili ne bir yönetmelik, ne bir yaptırım, ne de bu olumsuzlukları çözmek için çaba var” diye konuştu.
Tamer Çavuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Federasyonun sağlık kurulundan bir doktor meslektaşıma detaylı tıbbi bilgi verebileceğimi söylememe rağmen ne arayan var, ne de soran. Ya meslektaşlarıma konuyu iletmiyorlar, yada Atletizm Federasyonu’nun sağlık kurulu yok, ya da var, ama kağıt üzerinde, işlemiyor. Bu durum yıllardır böyle.” (SPOR SERVİSİ)
www.evrensel.net