Bush yine Kaide kartını oynuyor

ABD’de Bush yönetimince yayımlanan resmi “Ulusal İstihbarat Tahmini” (NIE) raporunda, “El Kaide’nin, ABD topraklarında yeni saldırılar düzenlemeye çalışacağı” iddiasına yer verildi.


ABD’de Bush yönetimince yayımlanan resmi “Ulusal İstihbarat Tahmini” (NIE) raporunda, “El Kaide’nin, ABD topraklarında yeni saldırılar düzenlemeye çalışacağı” iddiasına yer verildi.
“El Kaide’nin kapasitesini yeniden inşa ettiği ve ABD’de 11 Eylül benzeri büyük bir saldırı hazırlığı yaptığının” iddia edildiği rapor, Bush’un, 11 Eylül saldırılarının ardından giriştiği Irak işgaline yönelik eleştirilerin, ülke içi ve dışında had safhada olduğu bir döneme denk geldi. Bush’u, çekilme takvimi belirlemesi için sıkıştıran Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi, geçen hafta askerlerin çekilmesi için son tarih olarak 1 Nisan 2008’i kabul etmişti. Tasarı, ABD Kongresi’nin bir diğer alt kanadı Senato’da da “sabahlara kadar süren mesai”ye neden oluyor.
ABD’de geçen hafta da benzer bir “terör uyarısı” yapılmıştı.
İşgal bahanesi boşa düştü
ABD’yi gelecek üç yılda hedef alabilecek “terörist saldırı” senaryolarını konu alan raporda, El Kaide’nin, “ABD’yi tehdit eden en önemli terör kaynağı” olduğu savunuldu. ABD’nin, Irak işgalinin, “örgütün deneyim ve olanaklarını artırdığı” da ileri sürülen raporda, “bu deneyim ve olanaklardan Amerikan toprakları üzerinde terörist eylem düzenleme çabasında yararlanacağı” da iddia edildi.
Rapordaki bu ifade, “Irak işgalinin, dünyayı daha güvenli hale getirdiği” yönündeki Amerikan teziyle de çelişiyor. Böylece Irak işgaliyle “dünyayı daha güvenli hale getirdiği” yönündeki düşünce boşa çıkmış oluyor.
Bush ise açıklamasında, “El Kaide’nin hâlâ güçlü olduğunu, ancak Washington’un kararlı politikalar sayesinde örgütün, 11 Eylül’e oranla gücünü bir ölçüde kaybettiğini” savundu.
Pakistan ve Hizbullah
Raporda dikkat çeken diğer önemli noktalar ise “terörle savaş” politakaları nedeniyle zorda olan Pakistan ve İsrail işgal girişimini püskürten Hizbullah oldu. “ABD’yi hedef alabilecek radikal örgütler” arasında Hizbullah da sayıldı. Pakistan’da ise, El Kaide ile mücadelenin, “başarısızlığa uğradığının” belirtildiği raporla eş zamanlı olarak ABD, Pakistan’dan ülkedeki İslamcılara ve aşiret bölgesine “daha emin ve sert adımlar” atmasını da istedi.
K. Irak’a müdahale
Raporda ayrıca, ABD’nin Irak’tan kısa sürede çekilmesi durumunda, “Kürtlerin, Kerkük’ü ele geçirme ve özerkliklerini genişletme çabalarının, Türkiye’nin askeri müdahalesine yol açabileceği” de iddia edilerek, “Iraklı Kürtlerin, Kerkük için sistematik şekilde çalıştığına” işaret edildi. (DIŞ HABERLER)
NY Times: 6 yıl sonra hâlâ tehdit aynı

ABD’li New York Times gazetesi, NIE raporunda, “El Kaide’nin ABD’de yeniden saldırı hazırlığında olduğu” iddiasını, “6 yıl geçti, halen aynı tehdit” yorumuyla karşıladı. Ülkede başlattığı Irak tartışmasıyla geçen hafta adından sıklıkla söz ettiren gazetede yer alan analizde özetle; “11 Eylül saldırılarının ardından neredeyse 6 yıl geçti, yüz milyarlarca dolar ve binlerce hayat terörle savaş adına harcandı, ama ısrarlı soru aynı; Güvende miyiz? Afganistan ve Irak’ta yıllardır süren savaş, Yemen, Pakistan ya da başka bir yerde yapılan hedefli saldırılara rağmen, ABD’ye yönelik tehdidin adı halen aynı ve 2001’den farkı yok: El Kaide” ifadesi kullanıldı.
1995 ve ‘97’deki NIE raporlarında da benzer uyarılara yer verildiğini ve hatta 11 Eylül öncesinde yayınlanan NIE raporunda, “saldırı ihtimallerinin arttığının” belirtildiğini hatırlatan Times, “Sonraki raporlarda, ABD’nin Kaide liderliğine zarar verdiği ve saldırıları engellediği belirtilmişti. Yeni raporda ise örgütün yeteneklerini yenilediği belirtiliyor” denildi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net