19 Temmuz 2007 00:00

Mehmet MuhdiAslan’a destek şenliği

Karşıyaka Nafiz Gürman Mahallesi’nde Eşit ve Özgür Yurttaş Hareketi tarafından, İzmir 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Mehmet Muhdi Aslan’a destek için yapılan şenliğe bine yakın kişi katıldı.

Paylaş

Karşıyaka Nafiz Gürman Mahallesi’nde Eşit ve Özgür Yurttaş Hareketi tarafından, İzmir 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Mehmet Muhdi Aslan’a destek için yapılan şenliğe bine yakın kişi katıldı.
Pazaryerinde yapılan şenlikte, Avukat Eylem Yıldız, Aslan’ın Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi’nden gönderdiği mesajı okudu. Aslan mesajında, “Hiçbir zaman bu ülkede barış içinde bir arada yaşama umudumuzu yitirmedik. Aksine gün geçtikçe herkesin bütün haklardan eşit şekilde yararlanması için verdiğimiz mücadeleyi daha da büyüterek, alanlara sığmaz olduk. Bin Umut Adayları ile ülkemizdeki sorunları en üst düzeyde tartışmak ve çözmek, gerçek demokrasiyi ülke sathına yaymak için yüzümüzü Meclis’e çevirdik” dedi.
Şenlikte DTP PM Üyesi Mizgin Irgat, EMEP GYK üyesi Mustafa Yalçıner, DTP İl Başkanı Mehmet Bayraktar ile Avukat Mustafa Rollas da birer konuşma yaptı. (İzmir/EVRENSEL)
Boşaltılan köylerden oluşmuş bir mahalle

İzmir’de göçle oluşmuş mahallelerden biri de Karşıyaka’da bulunan Nafiz Gürman Mahallesi. 20 yıl öncesine kadar yerleşimin olmadığı bölgede şimdi yakılan köylerden kaçan Kürtler yaşıyor. En son altı yıl önce topluca göç etmiş insanlar köyleri yakıldığı için.
Mahallede yaşayanlar Kürt sorununun sonuçlarını en ağır şekilde yaşıyorlar.
Mardin’in Savur ilçesinden 25 yıl önce gelin olup gelmiş Çiçek Aydın. Beş çocuk sahibi Çiçek’in eşi 15 yıldır cezaevinde. Eşi Bolu Cezaevi’nde ve çıkmasına daha 21 yıl var. Eşi gittiğinde en küçüğü iki aylık, en büyüğü 7 yaşında olan çocuklarını tek başına ve zorluklar içinde büyütmüş. En büyük talebi genel af çıkarılması. “Tüm cezaevindekiler çıksınlar, dağdakiler insinler” diyor. Azize Aksoy da Mardin Kızıltepeli ve yaşadığı şeyler Çiçek’le aynı. Onun da eşi 15 yıldır cezaevinde.
Mehmet Çelik de 25 yıl önce gelmiş Mardin Savur’dan. Önce çalışmak için gelmiş ve bir süre çalışıp köye dönmüş. Ama sonra köyleri boşaltılınca tekrar geri gelmiş İzmir’e. “Bağımsıza vereceğiz. Kazanacağına inanıyoruz. Geçen seçimlerde 43 bin oy almıştık 2. Bölge’de. Bu yıl daha fazla alacağımıza inanıyoruz” diyor. Burada yaşayan insanların geçim kaynağı, pazarcılık, inşaat ve lokanta işçiliği. Rençberlik de yapanlar var. Çelik, 1994 yılında devlet tarafından boşaltılan köylerine geri dönmek istediklerini söylüyor. “Hatta dilekçemizi de vermişiz. Tazminat istemiştik. Bir yıl daha ertelediler” diyor.
Nevzat Yılmaz da aynı köyden. Boşaltılmadan önce köylerinde 450 hane olduğunu, şu anda ise yaşlılardan 15-20 kişinin kaldığını anlatıyor. Bu 450 hanenin 250 hanesinin Nafiz Gürman’da, 150 hanesinin de Şemikler’de olduğunu belirtiyor. “Bir cenazede, bir düğünde hep bir aradayız” diyor. Bağımsıza destek vermek için ellerinden geleni yaptıklarını sözlerine ekliyor.
Abdurrahim Kılıç da Bitlisli. Bir Plastik Şirketi’nde çalışan Kılıç, herkesi denediğini bu kez bağımsıza vereceğini söylüyor.
ÖNCEKİ HABER

Bin Umut projedir

SONRAKİ HABER

AB’den Türkiye’ye ‘Suriye’ uyarısı: Tek taraflı adımlardan kaçının

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa