Iraklı direnişçiler ittifak kuruyor

Irak’ta ABD ve ‘koalisyon’ güçlerine karşı silahlı mücadele veren 7 önemli direniş örgütünün, siyasi bir ittifak kurulması konusunda anlaştığı belirtildi.


Irak’ta ABD ve ‘koalisyon’ güçlerine karşı silahlı mücadele veren 7 önemli direniş örgütünün, siyasi bir ittifak kurulması konusunda anlaştığı belirtildi.
İngiltere’de yayınlanan The Guardian gazetesinin özel haberine göre, 7 Sünni direniş örgütü adına Suriye’nin başkenti Şam’da bir açıklama yapan 1920 Devrim Tugayları, Ensar El Sünne ve Irak Hamas’ı yetkilileri, “işgalciler, Irak’tan tamamen çekilinceye değin direnişe devam edeceklerini” ilan ederek, bu çekilme öncesinde ABD ile müzakerelere hazırlanmak amacıyla siyasi cephe oluşturmaya karar verdiklerini bildirdi.
El Kaide’ye suçlama
Irak El Kaidesi’ni, “Irak’ta mezhepler arası gerginliği körüklemek ve sivilleri hedef alan intihar saldırıları düzenlemek” ile suçlayan ve bu örgütü kınayan direniş örgütleri, ortak cephe için birkaç hafta içinde ulusal bir kongre düzenlemeyi planladıklarını da açıkladılar. Kongre’nin ardından kurulacak siyasi yapının, “Irak Direnişi Politik Bürosu” olarak adlandırılacağını da belirten direniş temsilcileri, Arap ülkeleri, diğer hükümetler ve BM’den, Irak dışında bir yönetim merkez kurabilmeleri için yardım istediler.
Söz konusu ittifak, Irak Halk Direnişi açısından bir ilk olma özelliği taşıyor. Irak’ta daha önce bazı gruplar, ABD’ye saldırı konusunda “ortak operasyon düzenleme” kararı almıştı. İngiltere’de yayınlanan The Guardian’ın haberine göre, ülkede işgal askerlerine düzenlenen saldırıların büyük bir kısmını gerçekleştiren bu 7 örgütün ittifak açıklaması, “Irak direnişi içerisinde stratejik bir değişiklik” anlamına geliyor.
Ortak program
Şam’daki ortak basın toplantısında, Irak Hamas’ı Sözcüsü Ebu Ahmed, “Barışçıl direniş işgali sonlandıramayacak. ABD onlarca yıl Irak’ta kalma niyetinde olduğunu belli etti. Şimdi direniş örgütleri arasındaki hakim inanış, bir yıl içinde çekilmeye başlayacakları yönünde” ifadelerini kullandı. Direnişçi örgütlerin, “ortak siyasi programın ana hatları” konusunda uzlaştıkları belirtilirken, programın belli başlı konuları ise şöyle sıralanıyor:
 • Irak’ın tüm yabancı askerlerden arındırılması.
 • İşgal döneminde oluşturulan kurumlarla işbirliğinin reddedilmesi.
 • Irak hükümetiyle ABD yönetimi arasında imzalanan tüm anlaşmaların geçersiz sayılması.
 • ABD’nin, Irak’tan çekilmesi sürecinde Iraklı tüm işgal karşıtı gruplarla iletişime geçilmesi.
 • İşgalin sona ermesinin ardından ülkeyi özgür ve demokratik bir seçime götürecek teknokrat hükümetinin belirlenmesi. (DIŞ HABERLER)
  Kaide ve mezhep çatışmaları
  Direnişçiler ittifağın, “Irak’taki mezhep gerilimini reddettiğini” de belirtti. Çatışmaların, yarattığı tehdidin farkında olduklarını da belirten direnişler, Şiilerle beraber çalışmanın önemine vurgu yaptı, ancak bunun bugün mümkün olmadığını savundu. Ensar El Sünne temsilcisi, örgütünün eskiden El Kaide ile ilişkisi olduğunu kabul ederek “Yollarımızı ayırdık. Halkımız, direnişin terörizm olarak algılanmasına neden olan Kaide’den nefret ediyor. Rasgele ölüme karşıyız. Savaş düşmana yoğunlaşmalıdır” dedi. (DIŞ HABERLER)
  Ankara ve Riyad’dan birleşme baskısı
  Direnişçi gruplarla Şam’da görüşen The Guardian, direnişçilerin, mülakatta, Suriye dahil hiçbir ülkeden yardım almadıklarını, İran’ın niyetlerine kuşkuyla baktıkları için silah ve para yardımını reddettiklerini belirtirken, birleşmeleri için S. Arabistan ve Türkiye’nin kendilerine baskı yaptığını da söylediler. 1920 Devrim Tugayları Sözcüsü Abdullah Süleyman Ömeri, yardım ve baskı konusuna ilişkin, “Modern zamanların, dışarıdan yardım ve destek almayan tek direniş hareketiyiz. Çünkü ABD’ye karşı savaşıyoruz” derken Ensar El Sünne temsilcisi Zubeydi ise “Türkiye ve Arabistan birleşmemiz yönünde baskı yaparken, aynı zamanda bizden korkuyorlar” ifadelerini kullandı.
  Dr. Zubeydi, İran’ın, “Şii militanlara saldırmayın” şartıyla önerdiği yardımı reddettiklerini de belirtti.
  Direnişçiler, Irak dışında bir merkez oluşturabilmek için Fransa’yla dolaylı temas halinde olduklarını söylediler. (DIŞ HABERLER)
  www.evrensel.net