20 Temmuz 2007 00:00

Kemal Unakıtan cevabını alacak

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın tekrar hükümet olmaları halinde özelleştirmelere aynı hızla devam edeceklerini açıklaması, sendikacıların tepkisini çekti.

Paylaş

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın tekrar hükümet olmaları halinde özelleştirmelere aynı hızla devam edeceklerini açıklaması, sendikacıların tepkisini çekti. Sendikacılar, Unakıtan’ın 22 Temmuz’da halktan gereken cevabı alacağını söylediler.
Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, bakanın açıklamalarının talihsizlik olduğunu, gereken cevabı ise sandıkta alacağını dile getirdi. “Halk sandıkta onlara gereken cevabı verecek” diye konuşan Türkel, “Tekrar iktidar olabilirlerse bunu yapabilirler” diye konuştu. Vatandaşların bu açıklamaları iyi anlaması gerektiğini kaydeden Türkel, TEKEL’in özelleştirme kapsamında olduğunu hatırlatarak, özelleştirmenin en büyük kötülük olduğunu, buna karşı mücadelelerinin devam edeceğini dile getirdi.
Petrol-İş Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri İsmet Yiğit, bakanın açıklamalarını dikkate almadıklarını ifade etti. Temennilerinin AKP’nin tekrar iktidar olmaması olduğunu belirten Yiğit, halkın bu anlayışta olanlara oy vermemesi gerektiğini söyledi. “Bakan Eşkişehir’de şaibeli seçim çalışmaları yapıyor” diye konuşan Yiğit, Unakıtan’ın halkı kandırmak için her şeyi yaptığını belirtti. Özelleştirmeye karşı her türlü mücadeleyi verdiklerini kaydeden Yiğit, herkese bir araya gelip bu mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.
AKP’nin iktidar olmasını istemiyoruz
Haber-İş Genel Başkanı Ali Akcan ise Unakıttan’ın mantığını anlamalarının mümkün olmadığını ifade etti. “Özelleştirmelerle ne elde ettiler”sorusunu soran Akcan, “Özelleştirilen kurumlar, kamuda iken aldığı vergilerin yarısını bile alamıyor, yeni istihdam alanları açılmadı. Türkiye’ye hiçbir faydası olmadı” diye konuştu. Özelleştirmenin talan olduğunu kaydeden Akcan, AKP’nin bu seçimlerden sonra tekrar iktidar olmasını istemediklerini, sandığa bu niyetle gideceklerini belirtti. Telekom’da toplusözleşme görüşmelerinin sürdüğünü hatırlatan Akcan, “Görüşmelerin 51. günündeyiz. İşveren kazanılmış haklarımızı geri götürecek tekliflerle geliyor, ücret teklifini yasal sürenin biteceği günden bir gün önce sunacağını söyledi. Bizimle uzlaşma istemiyorlar, bu bile özelleştirmenin çarpıklığını gösteriyor” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘AKP’li adaylar bizden oy isteyemez!’

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa