20 Temmuz 2007 00:00

İzmir’de Bin Umuda büyük destek

Bin Umut İzmir Bağımsız Milletvekili Adaylarının mitingi 25 bin dolayında kişinin katılımıyla Gündoğdu Meydanı’nda yapıldı. Sıcak havaya rağmen oldukça coşkulu geçen mitinge, engellenen araçlar nedeniyle bazı bölgelerden insanlar yürüyerek geldi.

Paylaş

Bin Umut İzmir Bağımsız Milletvekili Adaylarının mitingi 25 bin dolayında kişinin katılımıyla Gündoğdu Meydanı’nda yapıldı. Sıcak havaya rağmen oldukça coşkulu geçen mitinge, engellenen araçlar nedeniyle bazı bölgelerden insanlar yürüyerek geldi.
Torbalı, Selçuk, Menemen, Urla gibi çevre ilçeler ile metropol ilçelerden araçlarla Gündoğdu Meydanı’na akın eden halk saat 17.00’den itibaren alanı doldurdu.
“Çocuklar ölmesin anneler ağlamasın”, “Ümitsizliğe inat, Bin Umuda oy at” yazılı dövizler taşınan ve “Yaşasın hakların kardeşliği”, “Bağımsızlarla el ele Bin Umutla Meclis’e” sloganlarının atıldığı mitingde tempolu bir şekilde sallanan binlerce mor bayrak renk cümbüşü oluşturdu.
Bin Umut İzmir 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Abdullah Levent Tüzel, DEP eski Milletvekili Selim Sadak, DTP Eş Başkan Vekili Selma Irmak, DTP PM Üyesi Mizgin Irgat, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Varlı, EMEP GYK Üyesi Mustafa Yalçıner coşkulu alkışlar eşliğinde alana girdi.
DEP eski Milletvekili Orhan Doğan ve tüm demokrasi şehitleri adına yapılan saygı duruşu ile başlayan mitingde İzmir 2. Bölge Bin Umut Adayı Mehmet Muhdi Aslan’ın mesajı okundu. Aslan mesajında, hayatın her alanında el ele vererek Bin Umut Adayları ile ülkedeki sorunları en üst düzeyde tartışmak ve çözmek, gerçek demokrasiyi ülke sathına yaymak için yüzlerini Meclis’e çevirdiklerini belirterek, sözlerinin arkasında duracaklarını vurguladı. Avrupa Sosyalist Parti (PES) ve Kürt sanatçı Şivan Perwer de mitinge destek mesajı gönderdi.
Ülkeye ne faydaları oldu?
Mitingde ilk konuşmayı yapan Bin Umut İzmir 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı ve Emek Partisi eski Genel Başkanı Abdullah Levent Tüzel, 22 Temmuz seçimlerinin önemini vurgulayarak, işçilerin, ezilen halkın Meclis’te temsilcilerinin yer alacağını belirtti. Türkiye için yeni bir sayfa olacağını belirten Tüzel, son dönemlerdeki baskı ve yasaklamaları da kınadı. “Gündem ve Güncel gazeteleri peş peşe kapatılıyor. Ama bu halkın sesi kısılamaz” diyen Tüzel, ülke ekonomisine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. ‘Büyüyen’ ekonominin borç ekonomisi olduğunu ifade eden Tüzel, “Bütçeyi şişirmişler. 407 milyar dolar olmuş borçlar. Bu paralar halktan çıkıyor. Ülke ekonomisinin yüzde 60’ını yabancılara teslim etmişler” dedi. “Oylarınızı bağımsıza vermeyin ziyan olur diyorlar, AKP tek başına iktidardı da ne oldu. CHP yıllardır iktidar, iktidar ortağı oldu. Ne faydası oldu bu ülkeye?” diye soran Tüzel, halkın Bin Umut Bağımsız Adayları etrafında birleştiğini dile getirdi.
Tüzel, “Güldal Mumcu eşinin katillerinin hesabını sormak istiyorsa eğer o da burada bu halkın arasında olmalıdır” dedi. İzmir halkının yarısının gecekondularda yaşadığını, halkın susuzluk tehdidi altında olduğunu, suyu, toprağı ve havasının kirletildiğini ifade eden Tüzel, bu sorunların çözümü için, koruculuğun kaldırılması, genel af için, bağımsız demokratik bir Türkiye için, eğitim ve sağlık hakkı için Meclis’te olacaklarını belirtti.
Barışı pekiştireceğiz
Bin Umut İzmir 2. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Mehmet Muhdi Aslan’ın vekili ve DTP İzmir İl Başkanı Mehmet Bayraktar, “İzmir’den iki adayımız var biri Kürt diğeri Türk. Biz Türkiye’nin demokratları ve ilericileri ile ittifak yapıyoruz. Adaylarımız demokrasi özgürlük ve barış için geleceğimizi dinamitleyenlere karşı mücadele verecek” dedi.
DEP eski Milletvekili Selim Sadak da konuşmasında barış ve kardeşlik mücadelesinin ağır bedeller istediğini ifade ederek, “Biz demokrasi ve barış adına önemli bir birlik sağladık. Bu birliği ve iradeyi dağıtmak isteyenlere karşı çelik yelek olun, kalkan olun” dedi. Birinci bölgeden iki tane Levent Tüzel çıkartacak kadar oy isteyen Sadak, Mehmet Muhdi Aslan’ın da halkın iradesiyle cezaevinden çıkacağına inandığını söyledi. Aslan’ın cezaevinden milletvekili olarak çıkartıldığı gün hayatında ilk defa zafer işareti yapacağını söyleyen Sadak, “O zaman Meclis Kürt ve Türk halkının Meclis’i olacak. Bizler de barış ve kardeşliği pekiştireceğiz” diye konuştu. Alevi ve sosyalistlerden Baykal’ı terk etmelerini isteyen Sadak, MHP’li Baykal’ın Kürtleri ve Alevileri terk ettiğini söyledi.
‘Kritik bir süreçten geçiyoruz’
DTP Eş Başkan Vekili Selma Irmak da, “Biz kritik bir süreçten geçiyoruz. Biz Cumhuriyet’in demokratikleştirilmesi gibi bir görevi üstlendik. İsterdik ki DTP olarak girelim Meclis’e ama bütün barajlar ve engeller bizim için. Biz Türk aydınları ile birleştik. Irmak ırmak akıyoruz. Biz onurumuzdan, kimliğimizden, Kürt ve Türk halkının kardeşliğinden taviz vermeyeceğiz” dedi.
SDP İl Başkanı Semra Sezgin’in de bir konuşma yaptığı mitingde dev bir oy pusulası ile her iki bölge Bin Umut Bağımsız Adayı’nın yeri gösterilerek halka oylarını nasıl kullanacakları anlatıldı.
Almanya Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, Bin Umut Aydın Adayı Tacettin Karagöz, Bin Umut Manisa Adayı Şah İsmail Özocak’ın da katıldığı ve dört saati aşkın süren mitingde, Ali Asker, Çar Newa ve Özlem Altun birer dinleti sundu. (İzmir/EVRENSEL)
Mitinge katılanlar

Müzisyen Cahit Berkay, Şair Sennur Sezer, Yazar Adnan Özyalçıner, Şair ve Yazar Gülsüm Cengiz, Yönetmen Önder Çakar, Öğretim Üyesi Yasemin Özgün Çakar, Prof. Dr. Cem Terzi, Doç. Dr. Ata Soyer, Dr. Zeki Gül, Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Başkanı Ertuğrul Barka, Şair Namık Kuyumcu, Yazar Hasan Özkılıç, Etki Yayınları sahibi Adem Kargı, Aydın Ovaeymir, Belediye Başkanı Muzaffer Yöntemci, DİSK Gıda-İş Genel Sekreteri Seyit Aslan, Genel-İş MYK üyesi İsmail Özhamarat, SES MYK Üyesi Şükran Doğan, DİSK Genel-İş 4 No’lu Şube Sekreteri Mustafa Kaya, İnsan Hakları Vakfı İzmir Temsilciği’nden Coşkun Üsterci, Günseli Kaya, Ege 78’liler Derneği Başkanı Servet Ali Çınar, ÇHD İzmir Şube Başkanı Aysun Koç, ÖDP İzmir eski İl Başkanı Haluk Tekeli, Yazar Veysel Çamlıbel, DTP Aydın İl Başkanı Osman Dağtekin, Eğitim Sen 4 No’lu Şube Başkanı Sezai Turan, Yönetim Kurulu Üyeleri Cevat Düzci, Ercan Soyer, İsmail Akyol, BES İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Ramis Sağlam, Abdülkadir Baydur, SES İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Ulaşoğlu, Zeki Şenol İnan, Yazar Hacay Yılmaz, İHD MYK Üyesi Necla Şengül, İHD İzmir Şube Başkanı Lütfü Demirkapı, Eğitim Sen 6 No’lu Şube Başkanı Adil Serim ve yönetim kurulu üyeleri, Eğitim Sen 5 No’lu Şube Yönetim Kurulu üyeleri, Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Süleyman Karakaya ve yönetim kurulu üyeleri.
ÖNCEKİ HABER

Bin Umuda hukukçu desteği

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa