‘Deliler’den sonra ‘İhtiyarlar’ sahnede

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 2007-2008 sezonunda Kürtçe Mala İhtîyaran (İhtiyarlar) adlı oyunla perdelerini açıyor.


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 2007-2008 sezonunda Kürtçe Mala İhtîyaran (İhtiyarlar) adlı oyunla perdelerini açıyor. Prömiyeri bugün yapılacak olan oyun, bölgemizdeki ve ülkemizdeki toplumsal çelişkileri değişik kişilikteki “yaşlıların” aracılığıyla seyirciye aktarıyor. 2006-2007 tiyatro sezonunda ‘Mala Dînan’ adlı Kürtçe oyun ile yaklaşık 22 bin seyirciye ulaşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu (DBŞT), 2007-2008 tiyatro sezonunu tiyatrocu Mehmet Emin Yalçınkaya’nın kaleme aldığı oyunla açıyor. Oyunun yönetmenliğini yapan Büyükşehir Belediyesi Sanat Yönetmeni Mehmet Gündüz, Mala Dînan adlı oyun ile büyük bir başarı yakaladıklarını ve bu oyunun ‘Mala İhtîyaran’ oyununa büyük bir referans olduğunu belirtti. Seyircinin büyük bir keyifle izleyeceğini kaydeden Gündüz, bütün tiyatroseverleri oyunu izlemeye davet etti.
Geçtiğimiz sezon sahneledikleri Mala Dînan adlı oyunlarının büyük bir ilgiyle karşılandığını hatırlatan oyunun yazarı M. Emin Yalçınkaya, toplumsal çelişkileri delilerin ve yaşlıların daha rahat ve bağımsız ortaya koyduklarını söyledi. Mala Dînan oyununda da toplumsal çelişkilere yer verdiklerini ve bu konuları delilerin dili ile çok özgür ortaya koyduklarını belirten Yalçınkaya, Mala İhtîyaran adlı oyunda da aynı konulara yer verdiklerini ama bu sefer konuları delilerin değil yaşlıların ortaya koyduğunu söyledi. Kralın çıplak olduğunu akıllı kimsenin söylemeyeceğini söyleyen Yalçınkaya, “Bunun için ya deli ya da yaşlı olmak lazım” diyerek, toplumda bu kesimlerin toplumsal çelişkileri ortaya koyarken daha bağımsız ve dokunulmaz olduklarına dikkat çekti.
Yalçınkaya, “Onların söyleyebileceği eleştirileri bir sosyal statüyle söylediğimizde tepki alabiliyoruz. Ama bunları bir delinin ağzından ya da bir ihtiyarın ağzından duyduğumuzda tepki almıyoruz” diyerek, söylemek istediklerini yaşlıların ve delilerin ağzından anlattıklarını belirtti. Yalçınkaya, belediyenin çalışmaları, günlük siyaset, Ankara ve Diyarbakır siyaseti arasındaki farklılıkları, eleştirileri bir delinin ve ihtiyarın ağzından verdiklerini söyledi.
Mala Dînan oyununda seyirciden çok olumlu tepki aldıklarına işaret eden Yalçınkaya, oyunun yakaladığı başarıyı kolektif çalışmaya bağlıyor. Oyuncuların oyun teksti ile yakaladığı sıcak ilişkiyi seyirci ile paylaşmayı başardığını kaydeden Yalçınkaya, “Mala Dînan oyunu ile Fırat’ın bu yaka siyasetini delilerin ağzı ile eleştirirken buradaki amacım ‘kendimizi’ biraz başkalarının ‘kötü niyetli’ eleştirilerine maruz kalmadan eleştirmektir” dedi.
Bu oyunun yazılmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in bir sohbetinin kendisine moral verdiğini kaydeden Yalçınkaya, toplumsal çelişkileri sanat aracılığı ile kırmadan, dökmeden, incitmeden, hatta eğlendirerek ve düşündürerek aktarmayı başardıklarını söyledi. (Diyarbakır/ANF)
www.evrensel.net