ROJEV

 • AKP, derine ne kadar inecek.AKP ne yapacak?Çeteleri dağıtıp, faili meçhul olay ve cinayetleri aydınlatacak mı?Konuşula konuşula sıradanlaşan Ergenekon çetesinin üzerine nihayet gidildi


  AKP, derine ne kadar inecek.
  AKP ne yapacak?
  Çeteleri dağıtıp, faili meçhul olay ve cinayetleri aydınlatacak mı?
  Konuşula konuşula sıradanlaşan Ergenekon çetesinin üzerine nihayet gidildi.
  Ama görünen ve bilinenin ötesine ulaşılacak mı?
  Abdi İpekçi’den, Uğur Mumcu’ya, 16 Mart Katliamı’ndan, Susurluk’a, oradan yakın zaman olay ve cinayetlerine uzanan bir olaylar zincirine ulaşılacak mı?
  Herkes kaygılı. Dahası yaşananlara, AKP’nin duruşuna ve tutumuna bakan herkes umutsuz.
  Herkes dönüp birbirine soruyor;
  Gerçekten çetelerin üzerine gidilecek mi?
  AKP, aysbergin görünen kısmı olan Ergenekon çetesi üzerinde yoğunlaşacak mı?
  Diğerlerine uzanacak mı, derinlere inilecek mi?
  Cinayetlerin, faili meçhullerin, bombalamaların, mafya yöntemlerinin, şantajın, ele geçirilen cephanenin üzerine üzerine gidilip, çöplük yığınları deşilecek mi?
  Yoksa bir kez daha derin bir hayal kırıklığı mı yaşanacak.
  TBMM’ye ifade vermeye bile gitmeyen ünlü emekli Tuğgeneral’in gözaltına alınması önemli, ama bu kadarla sınırlı kalınıp, bu başarı mı sayılacak.
  Yoksa daha derinlere inme basireti gösterilip, kararlı adımlar mı atılacak?
  Gerçekten tutarlı bir duruş gösterilecek mi?
  AKP ne yapacak?
  30-40 kişinin gözaltına alınmasıyla sınırlı mı kalınacak, yoksa gidilebildiği kadar gidilecek mi?
  AKP Hükümeti, adı JİTEM’le birlikte anılan, Tuğgeneral ve onun çevresinde gelişen girift ilişkileri ne kadar irdeleyecek; düğümleri çözmeye, bağları açmaya ne ölçüde kararlılık gösterecek?
  Merakla bekleniyor, bu sorular sorulup duruluyor.
  Bu organizasyonun sadece gözaltına alınanlardan ibaret olmadığı, emekli generallerin, subayların ve diğerlerinin ellerindeki bilgi, belge, silah ve mühimmatın, kurulan örgüt ağının, çeteleşme oranının oldukça kapsamlı olduğu bilinmez değil.
  AKP, ya 1000 operasyonun açığa çıkarılmasına da yol verecek olan titiz bir çalışma yürütecek, halkın beklentilerine yanıt verecek, ya da bir göz boyama, bir klikler arası atraksiyonun içine düşüp tutarsızlığını bir kez daha gösterecek.
  Ya, ortaya çıkan bu pisliği tüle türbana sarmalayıp geçiştirecek, ya da Türkiye’nin karanlık olaylarına ışık tutacak, beklentileri karşılamak için ne gerekiyorsa onu yapacak.
  Bu operasyon oldukça önemli. Bu defa gerçekten ‘derin operasyon’ yapılması bekleniyor.
  Her şeye rağmen AKP’den beklenen budur.
  AKP bu işlerde kötü bir sınav verdi. Hrant Dink cinayetinden sonraki gelişmeler, AKP’nin tutumu ve gidişatı hakkında bir veri sayılacaksa, durum çok vahimdir.
  Şemdinli örneği ibret vericidir.
  Ama AKP isterse bunu başarabilir.
  Bunu başarmak için büyük bir kamuoyu desteği var. Bunu arkasına alabilir.
  Olayın boyutu düşünüldüğünde, oldukça yukarıdan bir operasyon yürütüldüğü gözden kaçmıyor. Önemli ama yüzeysel bir operasyon. Ama büyük bir beklenti var.
  Gazetelere bakın, televizyonlara bakın! Sendikalara, kitle örgütlerine, aydınlara, sanatçılara, Hrant Dink’in cenazesine, ölümünün birinci yılında gösterilen duruşa ve çağrılara bakın...
  Her tarafta yükselen “soruşturma derinleştirilsin, çeteler yargılansın, karanlıklar aydınlatılsın” çağrılarına kulak verilmelidir.
  AKP, hiçbir konuda olmadığı kadar ortak mutabakatla sağlanmış bir desteği arkasına alarak çetelerin üzerine gidebilir.
  Ama AKP derinlere inecek mi?
  Bu basireti gösterecek mi?
  Yoksa gelip bir yerde durup, bahane mi uyduracak, vatan, bayrak, Allah sözcüklerini kirli işlerine kalkan edenlerin esiri mi olacak
  Kamuoyunun gözü ve kulağı bu gelişmeye yönelmiş bulunuyor. Tüm dikkatler AKP’nin üzerindedir.
  Türkiye’nin yakın tarihindeki karanlık olayların aydınlatılması için ortaya çıkan bu olanağın değerlendirmesi oldukça önemli. Herkes AKP Hükümeti’nin çeteler karşısında nasıl bir sınav vereceğini merakla gözlüyor.
  Ender İmrek
  www.evrensel.net