Topkapı işçileri saldırılara karşı birleşti

Telekom işçilerinin Topkapı’da Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) başta olmak üzere saldırılara karşı ortak mücadeleyi hayata geçirmek için başlattığı çalışma sonuç verdi.


Telekom işçilerinin Topkapı’da Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SSGSS) başta olmak üzere saldırılara karşı ortak mücadeleyi hayata geçirmek için başlattığı çalışma sonuç verdi. Topkapı’da bulunan fabrikaların temsilcileri yaptıkları toplantıyla yerel platform oluşturma kararı verdiler.
TEKSİF Topkapı Şubesi’nde gerçekleştirilen toplantıya TEKSİF Şube Başkanı Naim Akın, Carlo Erba İşyeri Temsilcileri Ercan Kalkan ve Osman Çetin, Bayer İşyeri Temsilcisi Tolga Aktürk, Şişecam İşyeri Temsilcisi Sinan Uçar, Telekom İşyeri Temsilcileri Fazlı Gökhan ve Erdal Oflaz, Eğitim Sen 4 No’lu Şube Yöneticisi Adil Taşatan, çorap işçisi Kenan Atıl ve Kadıoğlu Kozmetik’ten sendikalaşma nedeniyle işten atılan Musa Aydın katıldı.
Toplantıda daha önce de bu tip girişimlerin olduğunu ancak devamının getirilmediğini dile getiren işyeri temsilcileri, işçi sınıfının kayıplar yaşamasının nedeninin bir mücadele birliğinin sağlanamaması olduğunu vurguladılar. Özelleştirmeler başta olmak üzere tüm işyerlerinin tek tek sorunlara karşı mücadele ettiği ve bu nedenle kazanım elde edilemediğini ifade eden işyeri temsilcileri, son olarak SSGSS’ye karşı İstanbul’da kurulan platformun da yerellere gerektiği gibi indirilemediğini anlattılar. Bu durum değişmedi takdirde güçlü bir mücadelenin ortaya çıkamayacağına dikkat çeken temsilciler, bu tablonun değiştirilmesi için Topkapı bölgesinde yerel birliğin oluşturulmasını kararlaştırdılar.
İşçilerin birliği
SSGSS’nin işçilerin en temel kazamınlarını yok edeceğini, kıdem tazminatının kaldırılmasını da gündeme getirildiğini dile getiren temsilciler, saldırıların ancak işyerlerinden başlayarak işçilerin birliğinin sağlanmasıyla püskürtülebileceğini dile getirdiler.
Toplantıda söz alan Şişecam İşyeri Temsilcisi Sinan Uçar, “İşçi sınıfına bir ışık olsun diye buradayız, emeklilik yaşı geçti, özelleştirmeler hızla sürüyor, şimdi SSGSS ve kıdem tazminatlarının kaldırılması gündemde. Sendikalar bu saldırılar karşısında faal değil. Bu durumu değiştirmek lazım. Bu nedenle bu bölgede attığımız adım önemli. Platformu genişleterek ortak bir mücadele hattı oluşturmalıyız” diye konuştu. “Hiçbir şey yapmadan her şeye razı olmak zoruma gidiyor” diyen Uçar, diğer temsilcileri ve işyerlerini de bu mücadeleye katmanın önemine vurgu yaptı.
Carlo Erba İşyeri Temsilcisi Ercan Kalkan ise 12 yıldır Topkapı bölgesinde çalıştığını ve birçok platform kurulduğunu hatırlattı. Bunlardan yeterli sonuç alamadıklarına dikkat çeken kalkan, “Şimdi gündemde SSGSS var. Bu kez kalıcı bir platform oluşturmalıyız ve sonuç alıcı işler yapmalıyız” diye konuştu.
Örnek olacak
Eğitim Sen 4 No’lu Şube Yöneticisi Adil Taştan ise işçi ve emekçilerin geçmiş dönem önemli mücadelelerinin tümünün yerel platformlar üzerinden geliştiğini hatırlatarak şöyle devam etti: “Oluşturduğumuz bu platformla birlikte önce aydınlatma faaliyeti yapmalıyız. Çıkartılması düşünülen yasa neleri hedefliyor bunu işçi emekçilerle paylaşmalı ve bir tepkiyi örgütlemeliyiz. Bu platform diğer yerlere de örnek olacaktır. Giderek genişletilmesi için çalışmalarımızı sürdürmeliyiz.”
Telekom İşyeri Temsilcisi Erdal Oflaz ise, “İşyerleri kendi sorunlarına karşı mücadele verirken destek yeteri düzeyde olmuyor. Şimdi bu sorunu giderecek adımlar atmalıyız. Bu bakımdan burada oluşturduğumuz platform oldukça önemli’’ dedi.
Çorap işçisi Kenan Atıl ise kendilerine sigortasız ve kuralsız koşulların dayatıldığını, örgütlü işyerlerindeki hakların hiçbirinin kendilerinde bulunmadığını söyledi. Atıl, “Biz örgütlenmek istiyoruz, bu nedenle bu platformu önemsiyorum” diye konuştu.
TEKSİF Topkapı Şube Başkanı Naim Akın da bir şube başkanı olarak bu çalışmada üzerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduğunu belirtti.
Toplantıya katılan temsilcilerin bağlı bulundukları şube başkanlarının da oluşturulan platforma katkı sunmaya davet edilmesi gerektiğine değinen temsilciler, yerel platformlar yaygınlaştıkça sendikaların ve emek örgülerinin üzerinde itici bir güç olacağını kaydettiler.
Platformun aldığı kararlar
Toplantıya katılan temsilciler platformun genişletilmesi kararını aldı. SSGSS’ye karşı aydınlatma çalışmaları yapacak olan platform üyeleri, konuyla ilgili hazırlayacakları metinleri de işyerlerine dağıtacaklar. 13 Şubat’ta geniş bir toplantı düzenleyerek işçilerle birlikte SSGSS’yi tartışacak olan temsilciler, toplantıda yasaya ilişken eğitim CD’si dağıtacaklar. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net