İsyancı güçler N’Djamena’da

Çad’ın başkenti N’Djamena’yı önceki gün kuşatan isyancı ittifak, dün kente girdi. Askeri bir kaynak, hükümet güçleriyle 3 saatten fazla çatışan isyancıların başkentin “kontrolünü ele geçirdiğini” belirtti. Ancak hükümet haberi yalanladı.


Çad’ın başkenti N’Djamena’yı önceki gün kuşatan isyancı ittifak, dün kente girdi. Askeri bir kaynak, hükümet güçleriyle 3 saatten fazla çatışan isyancıların başkentin “kontrolünü ele geçirdiğini” belirtti. Ancak hükümet haberi yalanladı.
“Kentin tümü isyancıların elinde” diyen askeri kaynak, ittifakın savaş halinde olduğu Fransa’nın da Çad’a 150 asker daha gönderdiğini bildirdi. Devlet Başkanı İdris Debi İtno’nun ise, civarında ağır çatışmaların yaşandığı Başkanlık Sarayı’nda olduğu öğrenildi.
‘Kontrol altında’
Çad Dışişleri Bakanı, AFP’ye yaptığı açıklamada, N’Djamena’nın hükümetin kontrolü altında olduğunu ve başkanın görevinin başında bulunduğunu belirtti. “Kente sızan isyancılar olsa da durum kontrol altında... Çatışmalar var, ancak büyük değil” diye konuştu.
Çad’da, başkent N’Djamena’yı önceki gün kuşatan isyancı ittifak, Debi’ye müzakere için zaman tanımış, aksi halde başkente saldıracağını bildirmişti. Debi ise muhalif ittifakın bu restine aldırış etmemişti.
Fransa’dan ek asker
Öte yandan ABD ile birlikte Çad’daki vatandaşlarını tahliye etmeye hazırlanan Fransa, aynı zamanda ülkeye 150 takviye asker gönderdi. İsyancılar, hükümetin yanı sıra Fransa’ya da geçen aylarda savaş açmıştı.
N’Djamena’ya yönelik Nisan 2006’dan bu yana yapılan bu son isyancı yürüyüşe Timan Erdimi, Mahamat Nuri ve A. Abud Makaye liderliğindeki muhalif ittifak önderlik ediyor.
Muhalefet, Debi’nin iktidarı paylaşmasını talep ediyor. Debi ise geçen seneki barış anlaşmasının çökmesinden bu yana artan çatışmalara rağmen uzlaşmaya yanaşmıyor. Debi, isyancılara ezeli düşmanı Sudan’ın destek verdiğini de iddia ediyor.
Kaddafi arabulucu
Öte yandan Çad’daki bu ani isyancı yürüyüş, uluslararası toplumu da harekete geçirdi. Aslında Kenya’daki şiddet olayları gündemi ile toplanan Afrika Birliği (AU) gündemini acilen değiştirdi. Çad’daki isyancı yürüyüşü kınayan AU, krizi çözmek üzere Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi ile Kongo Devlet Başkanı D. Sassou-Nguesso’yu görevlendirdi.
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise Debi ile telefon görüşmesi yaptı. Paris’in açıklamasında, Sarkozy’nin eski Fransız sömürgesindeki krizi Fransız komutanlarla da görüştüğü söylendi. İran ise Çad’daki yürüyüşten kısa süre önce Sudan ve Çad liderlerine “görüşme” davetinde bulundu. (DIŞ HABERLER)

Kısaca Çad

Çad Devlet Başkanı İdris Debi, ülkenin kontrolünü 1990 yılında Libya destekli bir darbe ile ele geçirmişti. 1996 ve 2001 seçimlerini kazanan Debi, ekim ayında 4 isyancı grupla ateşkes anlaşması yapmış ancak bu anlaşma daha sonra çökmüştü. Ülkedeki en büyük isyancı grup “Demokrasi ve Gelişim Güçleri Birliği” Debi’yi yolsuzlukla suçlayan eski bakan Mahamat Nuri tarafından yönetiliyor.
www.evrensel.net