‘Tüp bebeğin’ yolu büyük kentlerden geçiyor!

Türkiye’de, ‘tüp bebek’ yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyenlerin başvuracağı merkezlerin önemli bölümü büyükşehirlerde bulunuyor.


Türkiye’de, ‘tüp bebek’ yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyenlerin başvuracağı merkezlerin önemli bölümü büyükşehirlerde bulunuyor. Türkiye genelinde Aralık 2007 sonu itibariyle ruhsatlı 91 üremeye yardımcı tedavi merkezi bulunuyor. Bunlardan 19’u Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde, 72’si özel hastane ve merkezlerde yer alıyor.
Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı her iki merkezden biri 3 büyük kentte bulunuyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan toplam 56 merkezin 13’ünü devlet ve üniversite hastaneleri, 43’ünü ise özel hastaneler ile merkezler oluşturuyor.
İstanbul başı çekiyor
Türkiye genelinde toplam 22 ilde üremeye yardımcı tedavi merkezi hizmet verirken, 59 ilde ise bu konuda hizmet veren hiç merkez yok. Marmara Bölgesi’nde 42, Ege Bölgesi’nde 8, İç Anadolu’da 22, Karadeniz Bölgesi’nde 2, Akdeniz Bölgesi’nde 9, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise toplam 8 merkez mevcut. Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde toplam 10 merkez bulunurken, yurdun diğer bölgelerinde ise 81 merkez yer alıyor.
Marmara Bölgesi’nde 28’i özel 6’sı kamu toplam 34 merkezle İstanbul başı çekerken, onu 6 özel merkezle Bursa, 1 Kocaeli ve 1 Sakarya illeri takip ediyor.
Ege Bölgesi’nde İzmir’de 1’i kamu 5’i özel 6, Afyonkarahisar ve Denizli illerinde de birer tane üremeye yardımcı merkez bulunuyor. (TOPLUM YAŞAM)

‘Merkezlerin sayısı şu an için yeterli’

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, Sağlık Bakanlığı’nın Haziran 2007’de SSK’lı hastaların da Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’lular gibi tüp bebek uygulamasından yararlanabilmesinin önünün açılmasıyla, tüp bebek için hastanelere ve özel tüp bebek merkezlerine çok sayıda başvuru yapıldığını söyledi. Türkiye’deki üremeye yardımcı merkezlerin sayısının, şu an için ihtiyacı karşılayacak düzeyde olduğunu belirten Tıraş, “Şu an yeterli denebilir, ancak hasta sayısı arttıkça sıkıntı yaşanmaya başlanacaktır” dedi.
www.evrensel.net