Sezer’in isteğine AKP’den ret

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, türban serbestliğine yönelik Anayasa ve yasa değişikliği çalışmalarının toplumu kutuplaştırdığına dikkat çekti ve Başbakan Erdoğan’dan sürecin durdurulmasını istedi.


DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, türban serbestliğine yönelik Anayasa ve yasa değişikliği çalışmalarının toplumu kutuplaştırdığına dikkat çekti ve Başbakan Erdoğan’dan sürecin durdurulmasını istedi.
Zeki Sezer, türban tartışmalarıyla ilgili kaygılarını dile getirmek üzere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la bir görüşme yaptı.
Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan DSP lideri, “Gerginliğin sona erdirildikten sonra ileride bir ortak çözümün bulunması gerektiği yönündeki görüşümüzü paylaştık” dedi.
Sorunun uzlaşı ve diyalog kültürü içerisinde aşılması gerektiğine vurgu yapan Sezer, bu yöndeki düşüncelerini Başbakan Erdoğan’a da ilettiklerini söyledi.
Konuya ilişkin kaygılarının Başbakan Erdoğan tarafından nasıl karşılandığının sorulması üzerine Sezer, “Kendisi tam olarak kaygıları paylaştığını söylemedi ama bir çözüm arayışı içerisinde olduğunu hissettim. Konuşmalarında o görülüyordu. Gelinen noktada kendisini bağlamış gözüküyor. Belki YÖK Kanunu’nun ek 17’nci maddesi konuşulabilir diye bir düşünce var. Detayına girmedik. Bu Anayasa değişiklik sürecinin de değerlendirilmesi gerektiğini söylediğimiz için orda kalmış olduk açıkçası” dedi. (HABER MERKEZİ)

AKP jet hızıyla DSP’ye yanıt verdi

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’in sürecin durdurulmasına yönelik talebi AKP’de reddedilirken, YÖK’ün ek 17. maddesinde ise değişikliğe gidilebileceği mesajı verildi. AKP Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ, Anayasa değişikliği ile ilgili 10 ve 42. maddelerinde yapılan eşitlik ve eğitim ile ilgili düzenleme konusunda bir ertelenmenin söz konusu olamayacağını söyledi. Anayasa’nın 10 ve 42. maddelerinde yapılan değişikliğin bu hafta Genel Kurul’da görüşüleceğine dikkat çeken Bozdağ, YÖK’ün ek 17. maddesiyle ilgili düzenlemeyle ilgili takvimin ise netleşmediğini belirti. Anayasa değişikliği teklifinin Meclis’ten geçmesinin ardından YÖK’ün ek 17. maddesinin gündeme alınacağını ifade eden Bozdağ, “Bundan sonra YÖK’ün ek 17. maddesiyle ilgili düzenleme var. Bununla ilgili bir sıkıntı da varsa öneriler doğrultusunda çözülür. Katkı verme konusundaki bütün önerilere açığız” dedi.
www.evrensel.net