06 Şubat 2008 00:00

İsrail diken üstünde

İsrail, yaklaşık bir senenin ardından önceki gün düzenlenen intihar eylemi nedeniyle diken üstünde.

Paylaş

İsrail, yaklaşık bir senenin ardından önceki gün düzenlenen intihar eylemi nedeniyle diken üstünde.
Polis, “yeni saldırı” korkusu nedeniyle özellikle ana caddeler ve kalabalık bölgelerde “güvenlik” önlemlerini artırdı; İsrail ordusu ise en yüksek seviyenin bir altı olan “C” seviyesinde alarm verdi.
Güvenlik güçlerinin açıklamalarına göre özellikle Kudüs ile Tel Aviv’de “sıkı” önlemler alındı; aylar sonra gelen intihar eyleminin ardından istihbarat çalışmalarına da ağırlık verildi.
Filistinli intihar komandolarının sızma ihtimali bulunan noktalar; Hebron ve İsrail-Mısır sınırındaki Kerem Şalom’da ise önceki gece operasyon düzenlendi. Gazze’ye yönelik saldırılarda ise Filistinli direniş örgütlerinin lider kadrosu hedef alınıyor.
İsrail’in “gizli” nükleer çalışmalarına ev sahipliği yapan Dimona kentinde önceki gün düzenlenen intihar saldırısında ve ikinci saldırı girişiminde iki eylemciyle birlikte 3 kişi ölmüştü. Polis, art arda iki saldırının planlandığını, ikinci intihar bombacısının eylemi düzenleyemeden polis tarafından vurularak öldürüldüğünü açıklamıştı.
İsrail’de son olarak Ağustos 2004’te intihar eylemi düzenlenmişti. Hamas’ın üstlendiği saldırıda 16 kişi ölmüş, 100 kadar kişi de yaralanmıştı.
Saldırı teorileri
Öte yandan Filistinli gerillaların, İsrail’e nasıl sızdığına ilişkin sis perdesi ise halen aralanabilmiş değil.
İsrail, El Fetih’in silahlı kanadı El Aksa Tugayları’na bağlı “Filistin Ordusu” ile Filistin Halk Kurtuluş Cephesi tarafından ortaklaşa düzenlenen saldırıda, geçen hafta delinen Mısır sınırının etkili olduğunu iddia ediyor. İşgal rejiminin iddiasına göre Filistinli gerillalar, Sina üzerinden İsrail’e geçti. Hamas ise Filistinli gerillaların, Sina üzerinden değil; Hebron üzerinden İsrail’e geçtiğini ifade ediyor. Ancak bu konuya ilişkin net bir bilgi henüz bulunmuş değil.
Bu arada Filistinli gerillaların aileleri ise taziyeleri almaya başladı. Filistinli gerillalar için düzenlenen törende bir El Fetih yetkilisi, İsrail’deki intihar eylemlerinin süreceğini ifade etti.
İki gerilla öldürüldü
İsrail’in, Gazze’deki operasyonları ise sürüyor. Önceki gün Halk Direniş Komitesi komutanlarından birini öldüren İsrail, dün de iki Hamas militanını öldürdü.
Hamas yetkilileri ve Gazze hastane çalışanları, çatışmanın İsrail-Gazze sınırında, genellikle İsraillilere yönelik roket saldırılarının düzenlendiği bölgede çıktığını söylediler. İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise şüpheli görülen iki kişiye ateş açıldığı iddia edildi.
Hamas da ‘üstlendi’
Bu arada Hamas’ın silahlı kanadı ise, İsrail’de dün düzenlenen intihar saldırısının sorumluluğunu üstlendi.
Ancak bu haber Hamas örgütünün Lübnan’daki temsilcisi Usame Hamdan tarafından reddedildi.
Hamaslı olduğu söylenen bir kaynak ise Reuters’a yaptığı açıklamada, Dimona kentindeki saldırıda ölen intihar komandolarının Gazze Şeridi’nden değil; Batı Şeria’nın El Halil kentinden geldiklerini iddia etti.
El Fetih’ten bir yetkili, saldırının Filistin Ordusu ile FHKC tarafından düzenlendiğini söylemişti. (DIŞ HABERLER)

ABD saldırıları kınadı

ABD, İsrail’deki intihar saldırılarını kınadı. Beyaz Saray tarafından dün yapılan açıklamada, ABD’nin “masum sivilleri hedef alan saldırıları şiddetle kınadığı” ifade edilirken, “Saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine taziyelerimizi bildiririz” denildi. “Bu tür saldırıları göz yuman Hamas da dahil olmak üzere tüm terörist örgütleri kınıyoruz” denilen açıklamada, “Saldırıları kınayan Filistin Ulusal Yönetimi’ne terörizme karşı mücadele çabalarını iki katına çıkarmasını öneriyoruz” ifadeleri kullanıldı. ABD, Filistin topraklarını kana bulayan İsrail’i kınamak şöyle dursun, BM Güvenlik Konseyi’ne bu yönde geçen günlerde gelen bir tasarıyı engellemişti. Arap ülkeleri tarafından gündeme getirilen kınama metni, ABD’nin itirazına takılmıştı. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

ABD bütçesinde aslan payı Pentagon’a

SONRAKİ HABER

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakim karşısına çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa