Kardeş Edebiyatlar Buluşması yapıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür Etkinlikleri çerçevesinde bu yıl ikincisi düzenlenen Kardeş Edebiyatlar Buluşması’na ilgi büyük oldu.


Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür Etkinlikleri çerçevesinde bu yıl ikincisi düzenlenen Kardeş Edebiyatlar Buluşması’na ilgi büyük oldu. Uluslararası boyutla düzenlenen toplantıda sanatın bölgesel işbirliğindeki rolü üzerinde bildiriler sunuldu. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Salonu’nda düzenlenen 2. Kardeş Edebiyatlar Buluşması’nın açış konuşmasını yapan Belediye Başkan Vekili Önder Büdeyri, aynı coğrafyayı paylaşan ülkelerin kültürlerinin ve edebiyatlarının birçok ortak özelliği olduğuna dikkat çekerek bu tür etkinliklerin genişletilerek devam edeceğini söyledi.
Gazeteci-Yazar Ali Atalar’ın yönettiği toplantıya çocuk edebiyatının önde gelen isimlerinden Mustafa Aslan, Şair Hasan Hüseyin Yalvaç, Şair-Çevirmen Naser Feyz ve Şair-Edebiyat Araştırmacısı Musa Bidaj katıldılar.
Toplantıda sunulan bildirilerde bölge ülkeleri arasında işbirliğinin, stratejik ortaklığa dönüştürülmesi gerektiği vurgulandı. Yapılan konuşmalarda, özellikle komşu ülkelerin edebiyatlarının birbirlerine olan yakınlığı üzerinde duruldu. Bölgeler arası kültür alışverişinde edebiyatın önemli bir köprü olduğu ifade edildi. Toplantı nedeniyle bölge ülkelerinde dağıtılmak üzere Türkçe ve Arapça bir ortak kitap yayınlandı. Kitapta, bölge ülkelerinin yazar ve şairlerinin eserlerine yer verildi.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net