Kayıp mektuplar sahiplerine ulaştı

“Vicdanına yenik düşen” bir kişinin, 26 yıl sonra Devrimci 78’liler Federasyonu’na teslim ettiği, 8 Şubat’tan itibaren İMO’da sergilenen, “Mamak Zindanı Kadınlar Koğuşu’ndan 26 Yıl Sonra Sahibini Arayan Mektuplar...” sergisi sona erdi.


“Vicdanına yenik düşen” bir kişinin, 26 yıl sonra Devrimci 78’liler Federasyonu’na teslim ettiği, 8 Şubat’tan itibaren İMO’da sergilenen, “Mamak Zindanı Kadınlar Koğuşu’ndan 26 Yıl Sonra Sahibini Arayan Mektuplar...” sergisi sona erdi. Serginin açılışı gibi kapanışı da duygulu anların yaşanmasına, sevinçle birlikte acıların hatırlanmasına ve gözyaşlarına neden oldu.
Serginin kapanışında, kendilerine ait olan kartları almaya gelenler ile Mamak’ta birlikte yattıkları arkadaşlarını, yoldaşlarını görmek isteyen Ayşe Bakkalcı, Ayfer Arısoy, Güler Koç, Yasemin Taşkın, Gülşen Bektaş, Selma Ertekin, Selma Gürkan, Fecire Kocaman, Aygün Zerger, Ayten Saçık, Meral Bekar, Rezzan Koca (Tik) buluştular.
Erdal Eren’in idamını protesto ederken gözaltına alındığı emniyette, Erdal’dan iki gün sonra 15 Aralık 1980’de işkence ile öldürülen Ercan Koca’nın ablası Rezzan Koca, arkadaşı Banu’nun kendisine gönderdiği kartı alırken, gözyaşlarına hakim olamadı. Kardeşinin işkence ile öldürüldüğü tarihte Mamak Cezaevi’nde olan Rezzan Koca, yaşadıklarını “Haberi alınca yanımdaki anneler çok ağladı, üzüldü, ‘İşkence ile nasıl öldürürler’ diye tepki gösterdiler. Ben kendi üzüntümü bile bırakıp onları teselli ederken dayak yedim. Bizi, 14 kişiyi bir hücreye hapsettiler, tuvalet bile yok. Birbirimizi teselli etmemiz bile yasaktı” diye anlattı.
Sahibi İsviçre’de olan kartlar...
Gönderdiği kartların sahiplerine ulaşmadığını İsviçre’de öğrenen, ancak Türkiye’ye gelemeyen Banu Asena Torun, mesajı ile katıldı serginin kapanış etkinliğine. Meral Bekar’ın okuduğu mesajında Banu, haberi aldığında duyduğu sevinç ve coşkudan adeta çocuklaştığını, ne yapacağını şaşırdığını anlatırken, duygularını en güzel ifade eden sözcükler; “Sevindim, o günlerde kaybolmuş bir parçamı bulmuş gibi oldum” oldu. İsviçre’den tesadüfen geldiği Ankara’da sergiyi öğrenen; iletilmeyen mektuplarını, kartlarını bulan Güler Koç ise “O dönem yaşadığım öfkemi, sevinçlerimi, dostlarımı, her şeyi yoğun bir şekilde yeniden yaşadım” dedi.
Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Ruşen Sümbüloğlu’nun elinden kartlarını alan, kadınların, “yazılanları” okurken gözleri buğulandı. Hep bir ağızdan “Mamak Türküsü”nü söylendi. Mamak Cezaevi’nin işkencecisi Albay Raci Tetik’in adı da sık sık geçti kadınların arasında. Serginin Türkiye’nin birçok ilinde sergilenmesiyle, hem 12 Eylül darbecilerinin hesap vermesi istenecek, hem de “Raci Tetik senin de peşindeyiz” denilecek. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net