Kayapınar geleceğe hazırlanıyor

Diyarbakır’ın yeni yüzü olarak nitelendirilen Kayapınar beldesi, yapılan çalışmalarla her geçen gün daha da büyürken, kültürel ve sosyal amaçlı yapılan hizmetler de beldeyi geleceğe hazırlıyor.


Diyarbakır’ın yeni yüzü olarak nitelendirilen Kayapınar beldesi, yapılan çalışmalarla her geçen gün daha da büyürken, kültürel ve sosyal amaçlı yapılan hizmetler de beldeyi geleceğe hazırlıyor.
Kayapınar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde geçtiğimiz bir yıl içinde çok sayıda kültürel, sosyal etkinliklerin yanında açtığı eğitim destek evi ve kültür evleri ile de dikkat çekiyor. Kayapınar Belediyesi’ne bağlı Peyas Mahallesi’nde açılan eğitim destek evi bunlardan biri. Destek evi kapsamında açılan kütüphanede, şu anda 1000’e yakın üye ile öğrencilere gençlere hizmet veriyor. 2 bin tane kitabın yer aldığı kütüphane halka açık olup, çoğunlukla yoksul çocuklar yararlanıyor. Yine beldede, 2007 Haziran ayında 500 Evler Mahallesi’nde açılan kütüphanenin 1500 kitap ve 250’ye yakın üyesi bulunuyor. Geçtiğimiz ekim ayında Huzurevleri’nde açılan kütüphane de ise 2000 kitap ve 500’e yakın üye kayıtlı bulunuyor. Beldede yapılan hizmetler bununla da sınırlı değil. Destek evi bünyesinde 20 çocukla başlayan folklor kursu sonunda, 10 kız çocuğundan oluşan folklor ekibi kuruldu. Aynı şekilde, 8-14 yaş arası 30 çocukla başlatılan müzik grubu, 18 kişilik çocuktan oluşan bir koroya dönüştürüldüğünü de belirtmek gerekir.
Belediyecilik sadece yol, su değil
Yapılan çalışmalar konusunda bilgi veren Kayapınar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Avcı, belediyeciliğin sadece yol, su, kanalizasyon hizmetleriyle sınırlı olmadığını belirterek, “Sosyal ve kültürel çalışmalarla geleceğimiz olan çocukların ve gençlerin yaşamına yön veriyoruz. Bu nedenle açtığımız Eğitim Destek ve Kültür Evlerinde binlerce çocuğun eğitimine katkı sunmakla kalmıyor, sosyal ve kültürel aktivitelere aktif katılımlarını sağlıyoruz. Bu çalışmalarımızı 2008 yılında da yoğunlaştırarak devam edeceğiz” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL)
www.evrensel.net