Kenya için yeniden şiddet uyarısı

Uluslararası Kriz Grubu (ICC), Kenya’daki siyasi krize acilen bir çözüm bulunmadığı takdirde, şiddet olaylarının yeniden başlayacağı uyarısında bulundu.


Uluslararası Kriz Grubu (ICC), Kenya’daki siyasi krize acilen bir çözüm bulunmadığı takdirde, şiddet olaylarının yeniden başlayacağı uyarısında bulundu. Grubun hazırladığı bir raporda, “gerek muhalefet gerekse iktidar yanlısı silahlı grupların yeni saldırılara hazırlandığı” belirtildi. Afrika’nın “demokrasi örneği” Kenya’da geçen aralık ayında yapılan tartışmalı seçimlerin ardından çıkan etnik-siyasi çatışmalarda, en az bin kişi ölmüş, yüz binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.
Tarafları uzlaştırmak için ABD ile BM’nin çabaları sürüyor. İktidar ile muhalefet arasında, BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan’ın arabuluculuğunda yapılan görüşmelerde, tarafların geniş bir koalisyon kurulması üzerinde anlaşmaya vardığı, ancak bunun pratikte nasıl işleyeceği hakkındaki görüş ayrılıklarının sürdüğü belirtildi. ICC de barış girişimlerinin hükümetin muhalefetle yetki paylaşımına gitmesinin yanı sıra uzun vadeli hukuki ve anayasal konuları da kapsaması gerektiğini söyledi.
Muhalefet lideri Raila Odinga, çeşitli yetkilere sahip bir başbakanlık makamının oluşturulmasını isterken, bu talebe Devlet Başkanı Mwai Kibaki karşı çıkıyor. Muhalefet, müzakerelerden somut sonuçlar çıkmadığı takdirde; sokak gösterilerine yeniden başlanacağını belirtiyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net