Belediye önünde zincirli eylem

İşten atıldıkları gerekçesiyle 12 işçi, kendilerini Kırıkkale Belediyesi önündeki bayrak direğine zincirledi.


İşten atıldıkları gerekçesiyle 12 işçi, kendilerini Kırıkkale Belediyesi önündeki bayrak direğine zincirledi.
Cuma namazından sonra belediye binası önünde toplanan işçiler, kendilerini bayrak direğine zincirlediler.
Basın açıklaması yapan işçiler, belediye yönetimine tepkilerini dile getirdiler. İşçiler, 6 aydır maaş alamadıkları için belediyeyi mahkemeye verdiklerini; Belediye Başkanı Veli Korkmaz, Başkan Yardımcısı Harun Ulusoy, Personel Müdürü Hanifi İncel ile Park Bahçeler Müdürü İsmet Köksal ve İtfaiye Müdürü Yalçın Yılmaz hakkında dava açtıklarını belirttiler. Davayı kazanarak paralarını aldıklarını, bu durumu hazmedemeyen belediye yönetiminin kendilerini işten attığını söyleyen işçiler, iş akitlerinin feshedildiğini belirttiler.
Tepkilerini ortaya koymak için eylem yaptıklarını belirten işçiler, Belediye Başkanı veya yardımcılarından biriyle görüşmek istedi.
Haklarını alıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade eden işçilere, çevrede toplanan vatandaşlar zaman zaman destek verdi. Bu arada, çok sayıda çevik kuvvet polisi eylem yerine sevk edildi; belediye önündeki cadde her iki yönde trafiğe kapatıldı.
Daha sonra zincir kesilerek eylemciler, otobüse bindirildi. Bazı eylemcilerin otobüse binmemekte direnmesi üzerine arbede yaşandı. İşçiler, ifadeleri alınmak üzere gözaltına alındı.
Kırıkkale Belediyesi yetkilileri ise eyleme ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı. (Kırıkkale/EVRENSEL)
www.evrensel.net