Rice yine Hamas’ı suçladı

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice İsrail ile Filistin yönetimi arasında İsrail’in son saldırıları nedeniyle kesilen görüşmelerin yeniden başlaması için bölgede. Gazze’nin yerle bir olduğu İsrail operasyonu karşısında taraflara itidal çağrısı yapmanın ötesine geçmeyen Rice, yaralarını sarmaya çalışan Filistinlilere İsrail’le barış görüşmelerine yeniden başlamaları çağrısında bulundu


ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice İsrail ile Filistin yönetimi arasında İsrail’in son saldırıları nedeniyle kesilen görüşmelerin yeniden başlaması için bölgede. Gazze’nin yerle bir olduğu İsrail operasyonu karşısında taraflara itidal çağrısı yapmanın ötesine geçmeyen Rice, yaralarını sarmaya çalışan Filistinlilere İsrail’le barış görüşmelerine yeniden başlamaları çağrısında bulundu.
Ortadoğu ziyaretinin ilk ayağı olan Mısır’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’le görüşen Rice, “sivillerin hayatını kaybetmesinden üzüntü duyduklarını ancak çatışmaları Hamas’ın başlattığını” öne sürdü. Rice, “Roket fırlatanlar barış istemiyorlar. İstikrarsızlık peşindeler. Hamas’ın yaptığı bu” dedi. Lübnan açıklarındaki Amerikan gemisinin, Lübnan’daki başkanlık seçimini engellemekle suçlanan Suriye’ye bir uyarı olduğunu da söyleyen Rice, ABD gemisinin varlık nedeninin “ABD’nin kendi çıkarlarıyla müttefiklerinin çıkarlarını savunma irade ve kapasitesine sahip olduğunu açıkça göstermek” olduğunu kaydetti. Batı Şeria’ya geçen Rice ile görüşen Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ise İsrail’le Filistin arasındaki barış görüşmelerinin tekrar başlayabilmesi için İsrail’le Filistinli militanlar arasında ateşkesin sağlanması çağrısında bulundu. Rice’ın İsrail’e geçerek Başbakan Ehud Olmert’le de buluşması bekleniyor.
Operasyona iki gün ara
Gazze’de soykırım gibi harekata imza atan İsrail Başbakanı Ehud Olmert de görüşmelerin devam etmesi gerektiği görüşünde. Hava saldırılarını kesmeyen İsrail yeni bir kara harekatı düzenlemeyi düşündüklerini de bildirdi. İsrail hava saldırısında dün bir Filistinli daha öldü, biri de yaralandı.
Reuters ajansına göre, bir İsrail hükümet yetkilisi de Rice’ın ziyareti nedeniyle operasyona iki gün ara verdiklerini söyledi. İsrail’in son saldırılarının ardından Abbas, barış görüşmelerini ‘anlamsız’ hale geldiği için askıya aldıklarını açıklamıştı. İki günlük hava ve kara harekatının ardından İsrail’in geri çekilmek durumunda kalmasının, Bush’un Hamas’ı Gazze’ye sıkıştırıp Mahmud Abbas’la ilişki kurma stratejisinin zaaflarını ortaya çıkardığına dikkat çekiliyor. (DIŞ HABERLER)

Abbas’tan Gazze’ye yardım
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, operasyondan sonra, kurbanların ailelerinin yaralarının sarılması için Gazze’ye 5 milyon dolar yardım gönderiyor.
Filistin resmi haber ajansı Wafa da Abbas’ın, Filistin halkının daha fazla kurban vermesini ve acı çekmesini önlemek amacıyla İsrail’e kapsamlı bir barış çağrısına hazırlandığını duyurdu. Wafa’nın haberinde, Abbas’ın “Gazze Şeridi’nin sınır geçişlerini de yeniden açacağını söylediğini duyurdu.

Hamas: Lübnan’ı örnek alacağız
Hamas liderlerinden Mahmud Zahar, İsrail ordusunun çekilmesinden sonra Gazze’deki kutlama yürüyüşlerinde yaptığı konuşmada, İsrail ordusunun, Cebaliye’de başlattığı operasyonu hedeflerine varamadan bitirmek durumunda kaldığını söyledi. Zahar, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın, ikinci Lübnan savaşı sonrasında Güney Lübnan’dakilere yaptığı gibi, zarara uğrayan tüm Filistinlilerin kayıplarını telafi edeceklerini,operasyonlar sırasında yıkılan tüm evleri yeniden inşa edeceklerini dile getirdi.
Zahar ayrıca, İsrail’e de mesaj gönderdi ve 20 ay önce kaçırılan ve Gazze Şeridi’nde tutulu bulunan İsrailli asker Gilad Şalit’i, İsrail tüm koşullarını kabul edene kadar serbest bırakmayacaklarını söyledi. Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zühri de İsrailli askerlerin geri çekilmesinin, ordunun başarısızlığının itirafı anlamına geldiğini söyledi.
www.evrensel.net