‘Resmi ideoloji teşhir edilmeli’

Hrant Dink’in katledilmesini protesto eylemindeki konuşması nedeniyle hakkında dava açılan Yazar Temel Demirer’in yargılanmasına, 6 Mart Perşembe günü Ankara 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.


Hrant Dink’in katledilmesini protesto eylemindeki konuşması nedeniyle hakkında dava açılan Yazar Temel Demirer’in yargılanmasına, 6 Mart Perşembe günü Ankara 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak. Demirer’e destek veren aydın ve yazarlar ise bu sürece seyirci kalmanın utanç verici olduğunu belirterek, ‘resmi ideolojiyi teşhir’ çağrısı yaptılar.
Aralarında Fikret Başkaya, İsmail Beşikçi, Yüksel Akkaya, Mehmet Özer, Ahmet Telli, Ruşen Sümbüloğlu gibi hukukçu, aydın, yazar ve şairlerin de bulunduğu Temel Demirer’le Dayanışma Girişimi, dün Özgür Üniversite’de basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Doç. Dr. Fikret Başkaya, sınırlı demokratik hakların, özgürlüklerin tamamen aşındırılmak istendiğini belirterek, “Kapsamlı bir saldırı var” dedi. Demirer’in duruşmasında olabildiğince çok kişiyi görmek istediklerini de belirten Başkaya, Demirer’in, düşüncelerinden ötürü yargılananlardan sadece biri olduğunu ve sadece TCK’nın 301’inci maddesini değil, TCK’nın 215, 302, 314/2, 318’inci maddeleri, Terörle Mücadele Yasası’nın 7/2 maddesi ve Atatürk’ü Koruma Yasası’nı da unutmamak gerektiğini söyledi.
Yazar İsmail Beşikçi de demokrasiden söz edebilmenin temelinin ifade özgürlüğü olduğunu söyledi. Bilimle resmi ideoloji arasındaki çelişkiye dikkat çeken Beşikçi, ifade özgürlüğünün resmi ideolojiyi eleştirmek için gerekli olduğunu dile getirdi. Türkiye’de Kürt sorunundan dolayı resmi ideolojinin var olduğunu, bu sorunun anlaşılmasını, kavranmasını engellemek istediğini belirten Beşikçi, “Resmi ideolojinin teşhiri ancak Kürt sorununu odak noktasına koyarak yapılabilir” diye konuştu. Temel Demirer’in yargılanacağı davanın duruşması, yarın saat 09.30’da Ankara 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net