Ümraniye Esenşehirli işçiler işyerinde de mahallelerinde de Sorunlarla boğuşuyor

İstanbul Ümraniye’ye bağlı bir emekçi mahallesi Esenşehir. Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan zorunlu göçler sonrasında kurulan bir mahalle.


İstanbul Ümraniye’ye bağlı bir emekçi mahallesi Esenşehir. Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan zorunlu göçler sonrasında kurulan bir mahalle. Ümraniye ilçesini bir işçi kenti yapan OSB, İMES, DES, KADOSAN sanayi siteleriyle yanı başına kurulan mahallenin nüfusunun yarısından fazlası bu sanayi havzalarında çalışıyor. Mahallenin altyapı sorunlarına, ulaşım yetersizliğine, sosyal ve kültürel alanların olmayışına, bir de sanayide çalışan işçilerin işyerlerinde yaşadıkları sorunlar eklenince, ortaya sorunlar yumağı çıkıyor.
Çalışma saatleri ve koşulları ağır olan işçiler, işyerinde yaşadıkları stresi atabilecekleri sosyal alanlar bulunmamasından şikayetçi. Genel seçimler öncesi yapımına başlanan kütüphanenin tamamlanmadığını ifade eden işçiler, bu nedenle tatillerini evde geçirmek zorunda kaldıklarını dile getirdiler. İşçiler, ayrıca yaşadıkları mahallede ulaşım sorunu olduğuna dikkat çekerken, Mahalle Muhtarı Kadir Delibalta, özellikle bürokratik sorunlar yaşadıklarını, nüfusu artan mahallenin hizmete daha fazla ihtiyaç duyduğunu kaydetti.
Mahallede yaşam koşulları zor
Lise eğitimine devam ettiği için DES Sanayi Sitesi’nde paslanmaz demir imalatında hafta sonları çalışan Gıyasettin Büçkün, aldığı ücret yetmediği için işe yürüyerek gidip geliyor. Sigortası çıraklık okulunda başlayan Büçkün, aldığı ücretle emekçi mahallesi olan Esenşehir’de dahi yaşamanın zor olduğunu söyledi. Mahallede en kötü evin kirasının bile 350 YTL’den başladığını dile getiren Büçkün, buna diğer harcamaların da eklenmesi halinde yaşamanın güçlüğünün ortaya çıktığını söylüyor.
Büçkün, diğer gençler gibi zamanlarının büyük bir çoğunluğunu basketbol sahası ve internet kafede geçiremiyor. Kendisi için iyi bir olanak olacağını düşündüğü genel seçimlerden önce yapımına başlanan kütüphanenin seçim sonrasında unutulduğunu ve yarım bırakıldığını ifade eden Büçkün, “Eğer kütüphanemiz tamamlanmış olsaydı zamanımızı kütüphanede geçirirdik” dedi. Büçkün, kütüphanenin seçimlerde oy toplamak için göstermelik olarak yapıldığını düşünüyor.
Çalışma koşulları farklı değil
Dudullu’da alüminyum merdiven korkuluklarının yapıldığı bir fabrikada çalışan ve henüz 16 yaşında olan Abdurrahman Demir, çalışma koşullarından memnun değil. İş saatlerinin çok düzensiz olduğunu belirten Demir’in çıraklık sigortası bulunuyor. Cumartesi günü öğlene kadar çalışan Demir, cumartesi öğleden sonrayı ve pazar günlerini genellikle evde geçirmek zorunda kaldığını belirtiyor. Daha önce KADOSAN Sanayi Sitesi’nde çalışan Demir, orada da çalışma koşullarının ağır olduğunu kaydetti. 8 ay önce şu an çalıştığı yerde işe başladığına değinen Demir, burada da çalışma koşullarının çok farklı olmadığını dile getirdi.
KADOSAN işçisi olan Abdullah Keskin de torna atölyesinde çalışıyor. Dört yıldır aynı yerde çalışan Keskin, çalışma saatlerinin belirsiz olması nedeniyle düzenli bir hayat sürdüremiyor. Sadece pazar günleri izinli olan Keskin, pazar günlerini genellikle mahallede bulunan basketbol sahasında geçirdiğini anlattı. Keskin, zaman geçirecekleri başka bir yer olmamasından dolayı basketbol sahasını seçtiklerini vurguladı.
Kütüphane tamamlansın
İlkokul mezunu olan 19 yaşındaki Tülay Yılmaz, bir tekstil atölyesinde haftanın 6 günü asgari ücretle çalışıyor. Günde 12 saat sigortasız çalışan Yılmaz, çalışma koşullarının kötü olduğunu söylüyor. Çalışma koşullarının ağır olmasının yanı sıra mahallede zaman geçirebilecek yerlerinin olmadığını kaydeden Yılmaz, bu nedenle izin günlerini daha çok evde geçirmek zorunda kaldıklarını vurguladı.
Yılmaz, mahallelerindeki yapımı yarım kalan kütüphanenin bir an önce tamamlanmasını istedi.
Mahallede zaman geçirecek yerlerinin bulunmaması nedeniyle mahalle dışına çıkmak zorunda kaldıklarını ifade eden Yılmaz, yeterli toplu taşıma aracı olmadığı için merkeze yürüyerek gitmek zorunda kaldıklarını ifade etti.
Ulaşım sorunu çözülmeli
Ulaşım sorunundan şikayetçi olanlardan birsi de tekstil atölyesinde çalışan 25 yaşındaki Aygül Öztürk. Öztürk, yeterli toplu taşıma aracı olmadığı için büyük sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Mahallelerinde yaşanan bir başka sorunun da hiçbir sosyal faaliyet alanının bulunmaması olduğunu kaydeden Öztürk, söz verilmesine rağmen bitirilmeyen kütüphanenin tamamlanmasını istiyor. Mahallede yaşadıkları sorunların yanı sıra işyerlerinde de önemli sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden Öztürk, haftada 72 saat çalıştırıldıklarını ve bu nedenle çok sıkıntı çektiklerini ifade etti.

Adile Ayırtır - Murat Yılmaz - Yunus Erhan Demir
www.evrensel.net