‘Newroz alanı’na izin yok

Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Newroz kutlamalarının “Newroz alanı” olarak belirlenen yeni yerinde kutlamasına izin vermiyor.


Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Newroz kutlamalarının “Newroz alanı” olarak belirlenen yeni yerinde kutlamasına izin vermiyor. DTP Diyarbakır İl Örgütü dün konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyerek, Newroz’u kent merkezine yakın olan yeni yerinde kutlayacaklarını duyurdu.
‘Güvence veriyoruz’
DTP Diyarbakır İl Başkanı Necdet Atalay, “Newroz’u Bağlar semtinde belirlenen yeni yerinde yapacağız. Yaptığımız değerlendirme sonucunda bunu bir örgüt kararı olarak aldık” şeklinde konuştu. Valiliğin geçtiğimiz yıllarda fuar alanında yapılması yönünde ısrar ettiğini belirten Atalay, “Biz örgüt olarak bir karar aldık ve eski fuar alanında yapmayacağız. Bizim kanaatimize göre vilayetin bu tavrı, Newroz’u zayıflatmaktır” dedi.
Atalay, “Basın önünde bir kez daha emniyete ve vilayete seslenmek istiyoruz. Biz hem kentin imajı hem de Newroz’un felsefesi içinde, disiplin içinde çoşkulu, kitlesel bir etkinlik yapmak istiyoruz. Bu konuda güvence vermek istiyoruz.
Toplanırken de dağılırken de bir sorun çıkmayacak” dedi.
DTP Diyarbakır İl Başkanı Atalay, aksini düşünmek istemediklerini belirterek, endişelerini dile getirdi. (Diyarbakır/EVRENSEL)
www.evrensel.net