PKK’den silahsız çözüm çağrısı

PKK’nin en üst düzey organı olan KCK Yürütme Konseyi, silahların tümden devre dışı bırakıldığı bir çözüm için Ankara’ya diyalog çağrısı yaptı


PKK’nin en üst düzey organı olan KCK Yürütme Konseyi, silahların tümden devre dışı bırakıldığı bir çözüm için Ankara’ya diyalog çağrısı yaptı.
ANF’nin haberine göre, KCK Yürütme Konseyi, Kürt sorununun toplumsal bir sorun olduğunu ve bu nedenle de şiddet yöntemleriyle değil, ancak siyasal projelerle çözülebileceğini belirtti. Açıklamada, her iki taraf açısından da şiddet yöntemiyle sonuç alınamayacağının görüldüğü belirtilerek, sorunun diyalog ve uzlaşmayla çözülmesi talebi dile getirildi. Devletin olumlu cevap vermesi halinde silahların devreden çıkacağının belirtildiği açıklamada, Türkiye’deki demokrasi güçleri ve barışseverler de çözüm için daha fazla çaba göstermeye çağrıldı.
AKP’nin demokrat olmadığının Kürt sorunu konusundaki yaklaşımıyla da görüldüğünün ifade edildiği açıklamada, buna rağmen AKP hakkında açılmış olan kapatma davasına da karşı çıkıldı. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net