İşçi filmleri salonların dışına taşıyor

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin üçüncüsü için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor.


Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin üçüncüsü için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Festival 1–10 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. “Emeği Gören Kamera, Sokağa Çıkan Sinema” temasıyla düzenlenen bu yılki festival emeğin sinemasını salonlardan sokaklara, işyerlerine taşıyacak.
İlk kez 2006 yılında gerçekleştirilen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali gelenekselleşmeye doğru gidiyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 1–10 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, İzmir ve Ankara’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. Festival daha sonra geçen iki yılda olduğu gibi Adana’dan Artvin’e, Bursa’dan Eskişehir’e kent kent süren ve bütün yıla yayılan bir yolculuğa çıkacak.
1 Mayıs’ta başlıyor
Temel amaçları Türkiye ve dünyadan emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmak ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmek olan festivalin bu yılki teması “Emeği Gören Kamera, Sokağa Çıkan Sinema”. Bu temayla birlikte festival üçüncü yılında salonlardan dışarı taşacak. Mahallelerde, işyerlerinde ve sendikalarda özel gösterimlerin sayısı önceki yıllara göre artacak. Tüm gösterimler her yıl olduğu gibi ücretsiz.
Festivalin açılışı 2 Mayıs akşamı İstanbul’da, Özgür Açılım tarafından hazırlanan “Unutturulanlar” başlıklı belgesel serisinin dördüncü filmi olan “Tariş Direnişi”nin ilk gösterimi ile gerçekleştirilecek.
Festivalde 20 ülkeden 40 film gösterilecek. Filmlerden 12’si kurmaca uzun metrajlı, diğerleri ise belgesel film olacak. Ayrıca dört çizgi film de bazı film gösterimleri başlamadan önce izleyicilerle buluşacak. Gösterimler İstanbul’da Fransız Kültür Merkezi, İtalyan Kültür Merkezi, Beyoğlu Yeşilçam Sineması ve Halkevi İstanbul Merkez Şubesi ile birçok mahalle, işyerinde ve sendikada gerçekleştirilecek. Ankara’daki gösterimler ise Ekin Sanat ve Ankara Sanat Tiyatrosu ile yine mahalle, sendika ve işyerlerinde yapılacak. İspanyol yönetmen Fernando Leon de Aranoa’nın imzasını taşıyan “Güneşli Pazartesiler”, İranlı yönetmen Marzieh Meshkini’nin elinden çıkma “Şaşkın Köpekler”, Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismaki’nin eseri “Kibritçi Kız” bu yıl festivalde gösterilecek filmlerden yalnızca birkaçı. Festival kapsamında Ahmet Soner’in yönetiminde 1–27 Nisan tarihleri arasında bir de atölye çalışması gerçekleştirilecek. Atölye çalışması sonunda bir işçi filminin ortaya çıkması hedefleniyor. Ayrıca festival süresince canlı söyleşiler ve paneller gerçekleştirilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)
Bilgi için: http://www.festival.sendika.org/
www.evrensel.net