20 Mart 2008 00:00

Bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke öldü

Stanley Kubrick’in çevirdiği “2001: A Space Odyssey” filmine ilham kaynağı olan kısa öykünün yazarı olan Arthur C. Clarke, 90 yaşında hayata veda etti. 80’den fazla kitap yazan İngiliz yazar, solunum yollarında yaşadığı bazı sorunlar nedeniyle öldü.

Paylaş

Stanley Kubrick’in çevirdiği “2001: A Space Odyssey” filmine ilham kaynağı olan kısa öykünün yazarı olan Arthur C. Clarke, 90 yaşında hayata veda etti. 80’den fazla kitap yazan İngiliz yazar, solunum yollarında yaşadığı bazı sorunlar nedeniyle öldü.
İngiliz bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke, 90 yaşında öldü. Sekreteri Rohan De Silva, daha önce solunum yetmezliği nedeniyle birçok kez hastaneye kaldırılan Clarke’ın bu sabah Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’daki Apollo hastanesinde hayatını kaybettiğini söyledi.
Clarke’ın sağlık durumu son haftalarda yeniden kötüleşmiş ve yazar 4 gün önce hastaneye kaldırılmıştı.
Clarke, 90. yaş gününü yaklaşık 50 yıl önce yerleştiği Sri Lanka’da kutlamış ve bu kutlamada Sri Lanka’da barışa ulaşılmasını dilemişti. Sri Lanka’da Clarke’ın adını taşıyan bir akademi bulunuyor.
Bilim kurgu yazarı Clarke, bu kutlamada uzayda başka canlıların varlığının kanıtının elde edilmesini ve havayı daha az kirleten yakıtların kullanılmasını da istediğini söylemişti. Clarke, çocukluğunda yakalandığı bir hastalık nedeniyle yaklaşık 30 yıldır tekerlekli sandalye kullanıyordu.
Hayatı ve eserleri
Stanley Kubrick’in çevirdiği “2001: A Space Odyssey (2001: Uzay Yolu Macerası) filmine ilham kaynağı olan kısa öykünün yazarı olan Clarke, 16 Aralık 1917’de İngiltere’de doğdu.
80’den fazla kitap yazan Clarke’ın ortaya attığı bazı bilim kurgu kavramları, daha sonra uydularla iletişim alanında sağlanan gelişmelerle şaşırtıcı benzerlikler taşıyordu.
Küçük yaşlarda fen bilimlerine ilgi duyan Clarke, henüz çocukken kendi yaptığı teleskopla Ay’ın haritasını çıkarmayı başarmıştı. 1941’de İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne çağrılan Clarke, burada radar eğitimcisi olarak görev yaptı ve askerlik görevi sırasında ilk bilim kurgu öykülerini yazdı.
Clarke; “Earthlight” (Yer Işığı - 1955), “A Fall of Moondust” (Aytozu Yağmuru - 1961), “The Fountains of Paradise” (Cennetin Çeşmeleri - 1979) romanlarıyla dikkatleri üzerine çekti. 1950’lerde Clarke deniz altının araştırılması konusuyla ilgilenmeye başladı ve Sri Lanka’da dalgıçlık ve sualtı fotoğrafçılığı yapmaya başladı. (KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Belediye bütçeyi taşlara gömüyor

SONRAKİ HABER

İzmir'de 15 kişinin yaşadığı dairede yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa